Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, declar lei sau euro?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, declar lei sau euro?

Salut.
Am un PFA pe CAEN 8299 și înregistrez venituri în euro pe cardul personal și instant cumpăr lei transferând sumele pe contul lei. Cum declar sumele? Și care extras de cont îl declar? Lei sau euro?
Doar in lei.
Încasați euro în contul PFA și înregistrați în contabilitate în lei la cursul BNR, apoi faceți schimb valutar în lei în contul PFA și înregistrați în contabilitate diferența de curs valutar și apoi faceți ce vreți cu banii.