Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inchiriere apartament ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inchiriere apartament ipotecat

vreau sa inchiriez un apartament care este cumparat prin imprumut bancar (ipotecat). are dreptul proprietarul sa mi-l inchirieze?
In contractul de ipoteca sunt mentionate anumite clauze, iar in ultimele contracte care mi-au trecut prin mana aveau mentionata interdictia de a inchiria imobilul ipotecat.
Mai mult....pentru toate imobilele ipotecate banca solicita o asigurare de raspundere civila,care are si ea o interdictie de a inchiria,altfel societatea de asigurari nu despagubeste un eventual prejudiciu.
Utilizatorul intereseat sa citeasca bine contractul de ipoteca.
Prevederile legale sunt una si prevederile contractuale sunt cu totul altceva!
Asa cum au spus si Ioana si Ruje , in contractele de credit bancar sunt spipulate clauze prin care se interzice instrainarea , inchirierea , grevarea cu sarcini a imobilului ipotecat. In practica insa , nicaieri (la administratia financiara , la cartea funciara etc) nu se cere acordul bancii pentru inchiriere! E o practica acceptata tacit de catre orice banca , fiindca interesul bancii este sa isi incaseze dobanzile si mai putin cine locuieste efectiv acel imobil!B-)
Mai mult , in cartea funciara este intabulat contractul de ipoteca , care este un contract cu obiect clar determinat , si nu contractul de credit in care sunt inserate acele interdictii ! Deci , teoretic , proprietarul poate instraina imobilul cu tot cu ipoteca , ramand in sarcina celui care cumpara sa achite ratele bancare. In practica se cere acordul bancii pentru instrainare!B-)