Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Locuim la curte iar vecinii de vis a vis ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Locuim la curte iar vecinii de vis a vis si-au montat ...

Buna ziua!
Locuim la curte iar vecinii de vis a vis si-au montat camere de filmat, una in stalpul de electricitate de la strada( cred ca prinde portiunea din fata curtii pana-n asfalt) si una la coltul casei catre strada, care filmeaza in strada. Mentionez ca la tara copiii se joaca, nu-i putem tine legati in dreptul curtii noastre, chiar si noi ne jucam cu ei , aju gem in acea raza a camerelor., e domenou public.
E legal? Incalca legea GDPR? Ce avem de facut in cazul asta atata timp cat le-am zis ca nu au voie sa filmeze in afara gardului lor( ok pe langa gard o jumatate de metru, dar nu mai mult) iar ei nu vor sa schimbe directia de filmare. La cea de pe stalp le trebuie avizul politiei?
mai intai sunt camere autentice? exista de vanzare multe camere false, doar pentru intimidare;
daca sunt reale, ele trebuie montate de o firma autorizata;
nu in ultimul rand, depinde si de infrastructura: daca nu exista dispozitive de inregistrare a imaginii (care costa de 50-100 ori mai mult decat camera) nu se pune problema incalcarii GDPR.
Nu stiu daca inregistreaza imaginile, dar tot ii aud vorbind ca verifica pe telefon. De aceea am si intrebat, sper sa-mi raspunda un specialist, legat de camera pusa in stalpul din strada iar cealalta la casa si intreptata spre strada. Vede cand plec, cand vin, cine trece pe strada etc.
Doar pe baza a ce ati scris nu se pot trage concluzii solide. Ceea ce puteti face e o reclamatie la Politie.
Tocmai de aceea intreb, nu pot face reclamatie daca eu nu sunt sigura daca incalca legea sau nu. Pe net am gasit ba ca ai voie sa montezi camera in stalpul de pe trotuar, ba ca nu ai voie. Azi copiii s,au jucat cu mingea, ei aveau masina parcata la poarta iar in momentul cand mingea s-a proptit sub masina , nu au lovit-o, au si iesit sa le spuna sa plece ca nu e loc de joaca acolo. Deci vad pe telefon.
ca sa faceti reclamatie nu trebuie sa aveti cunostinte juridice. pe dvs va deranjeaza. politia va cerceta sau nu, dar va va raspunde.