Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere de supraveghere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere de supraveghere

Buna seara!
Locuiesc intrun andamblu de case cu o curte comuna in fata casei,mai exact 2 locuri de parcare in fata fiecarei case,teren propietate personala si drum de servitute,propietate comuna cu ceilalti vecini,casele sunt insiruite si pe stanga si pe dreapta.In ce conditii se pot monta camere de supraveghere?Trebuie cerut acordul celorlalti propietari in conditiile in care camerele se rotesc pe telecomanda putand fi filmata o arie mai mare decat cele 2 locuri de parcare care sunt propietate?Am un vecin care nu are ce face,si-a montat camere si ne filmeaza copiii care ies la joaca,filmeaza in curtea vecinului din dreapta sau stanga,filmeaza usa vecinului care sta vis-a-vis.Eu stiu ca fara acordul celorlalti propietari nu isi poate monta camere de supraveghere atata timp cat ele filmeaza o suprafata mai mare decat propietatea sa si as dori sa stiu sigur daca este asa pentru a merge sa depun o plangere,in prealabil am discutat cu el si ne-a spus ca are dreptul sa-si pune cate camere vrea si unde vrea,pentru ca oricum noi ceilalti vecini incalcam legea ca stam afara(cu copiii).Multumesc anticipat!
Nu se intelege din mesaj daca copiii se joaca in curtea proprie fiecarei case sau pe strada comuna.
Vecinul dumneavostra are dreptate. Nu trebuie cerut nimic ca nu a pus pe drumul de servitute.
Sunt camere speed dome= rotative care bat si 5 km perfect.
Si dumneavoastra va puteti pune pe proprietatea dv niste panouri care pot ascunde ce doriti. Adica sus pe gard unde nu va convine ca bate camera vecinului puteti pune un panou care ii blocheaza vederea.
w_v_w_v, utilizator

w_v_w_v a scris:

Nu se intelege din mesaj daca copiii se joaca in curtea proprie fiecarei case sau pe strada comuna.
Vecinul dumneavostra are dreptate. Nu trebuie cerut nimic ca nu a pus pe drumul de servitute.
Sunt camere speed dome= rotative care bat si 5 km perfect.
Si dumneavoastra va puteti pune pe proprietatea dv niste panouri care pot ascunde ce doriti. Adica sus pe gard unde nu va convine ca bate camera vecinului puteti pune un panou care ii blocheaza vederea.

In curtea comuna nu se pot pune panouri care sa blocheze vedere camerelor.Copiii se joaca pe drumul de servitute,fix cum se joaca copiii in fata blocului.Referitor la faptul ca ma filmeaza in curtea mea,ma refer la curtea individuala pe care o am in spatele casei,nu cred ca are dreptul sa filmeze in interiorul propietatii mele,propietate personala privata...Din cate am citit,legea nu permite nici macar o camera de supraveghere sa imi filmeze usa de la intrarea in locuinta,cu atat mai mult cu cat in fata casei,inclusiv a usii este propietatea mea.ceea ce camerele lui fac.
Da doamna are dreptul sa isi puna camere pe proprietatea lui card pot filma 360 cum ati spus.
Si dv aveati acelasi drept. Puteti amplasa camere care filmeaza si alaturi si obsa vedeti ca el nu se supara.
Pentru a nu filma pe proprietatea dumneavostra puneti panouri la limita.
Daca copii se joaca pe drumul de servitute nu vad nimic rau in a fi filmati de canerele de supraveghere amplasate la locuinta lui.
Ca sa puna camere care sa fie amplasate pe proprietatea comuna , atunci da era nevoie de acordul celorlalti.
Sunt foarte multi locatari la bloc care au camera in usa sau pe toc deasupra.
Evident ca filmeaza cine este si trece pe scara nu doar cine este in fata usii.
Acelasi lucru se intampla si cand mergeti pe strada prin fata bancilor, a bancomatelor, a casekor de pariuri si a altor asemenea.

Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant.
Si la amplasarea camerele de supraveghere la asociatii de proprietari spuneau userii diverse pe aici.
Ca sa va lamuriti sunati la [ link extern ] .

Eu asa am facut.

w_v_w_v a scris:

Si dumneavoastra va puteti pune pe proprietatea dv niste panouri care pot ascunde ce doriti. Adica sus pe gard unde nu va convine ca bate camera vecinului puteti pune un panou care ii blocheaza vederea.

Daaaaaa! In plus toti proprietarii de la curte care au vedere la strada sa-si faca cate un gard din beton armat gros de 1,5 m si inalt de 2,5m. In felul acesta vor opri toti vitezomanii care scapa masina de sub control si ajung in curtile oamenilor. Da?
Dar nu ar fi mai bine ca vitezomanii sa respecte legea si s-o tina drept pe asfalt ?
Ala care isi pune camera de supraveghere nu ar fi bine sa le regleze asa incat sa "vada" doar proprietatea lui?

Ati mai lansat niste aberatii pe tema asta cu ceva timp in urma. Credeam ca v-ati mai documentat.

w_v_w_v a scris:

Da doamna are dreptul sa isi puna camere pe proprietatea lui card pot filma 360 cum ati spus.
Si dv aveati acelasi drept. Puteti amplasa camere care filmeaza si alaturi si obsa vedeti ca el nu se supara.
Pentru a nu filma pe proprietatea dumneavostra puneti panouri la limita.
Daca copii se joaca pe drumul de servitute nu vad nimic rau in a fi filmati de canerele de supraveghere amplasate la locuinta lui.
Ca sa puna camere care sa fie amplasate pe proprietatea comuna , atunci da era nevoie de acordul celorlalti.
Sunt foarte multi locatari la bloc care au camera in usa sau pe toc deasupra.
Evident ca filmeaza cine este si trece pe scara nu doar cine este in fata usii.
Acelasi lucru se intampla si cand mergeti pe strada prin fata bancilor, a bancomatelor, a casekor de pariuri si a altor asemenea.

Nu trebuie sa ma credeti pe cuvant.
Si la amplasarea camerele de supraveghere la asociatii de proprietari spuneau userii diverse pe aici.
Ca sa va lamuriti sunati la [ link extern ] .

Eu asa am facut.

De ce sa mi pun eu panouri de limitare,el sa-si puna camerele sa filmeze fix propietatea lui,drumul de servitute este al tururor locatarilor din ansamblu,nu este al primariei...Am gasit si legea si nu prea aveti dreptate,in primul rand el trebuia sa ceara acordul tuturor locatoarilir,in al doilea rand prin lege el nu are voie sa ma filmeze pe mine,in intimitatea mea,pe propietatea mea,nu sunt eu obligata sa-mi pun panouri sa fac garduri ca sa mi protejez propietatea de ceva care nu este legal.