avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CALCUL SALARIU LEGEA 329/2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CALCUL SALARIU LEGEA 329/2009

Am o nelamurire sotia mea a a vut concediu de odihna 12 zile in luna decembrie si la calculul salariului in fluturas apar decat 8 zile(cele 4 lipsa fiind considerate taiate dupa legea 329).Nu era normal ca scaderea de 15,5% sa se facă din total ? Mentionez ca in luna noiembrie a avut venitul mai mare beneficiind de o primă de stabilitate din domeniul sanitar avand in consecintă indemnizatia de concediu de odihna zilnica mai mare.
Din fluturas reiese urmatorul calcul 67 ore lucrate (9 zile lucrate *7 ore program medic=63)?? ,24 ore legea 329 si 8zile *7 ore program medic=56 ore CO,totalul fiind de 147 ore dar au fost 12 zile de CO
Care este modalitatea de calcul corectă?
Cel mai recent răspuns: Crissa C , Consilier juridic 12:24, 12 Ianuarie 2010
12 zile de concediu medical sunt calendaristice.Dar cele 4 lipsa poate sunt de wekend si nu intra la plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de odihna si weekendurile lucrate ioanatd ioanatd Va rog sa ma ajutat in clarificarea drepturilor salariatilor ce lucreaza 2 weekenduri pe luna (respectiv 2 sambete si doua duminici). Care este modul de ... (vezi toată discuția)
Fluturas de salariu concediu medical si zile fara plata DANIELA1915 DANIELA1915 Intr-o luna am avut emise 2 concedii medicale initial si in continuare!Primul din 06.04.17 pina in 11.04.17 si din 12.04.17 pina in 30.04.17.Pe fluturasul de ... (vezi toată discuția)
Salariul in concediul de odihna atlantiana atlantiana Am o nelamurire cu privire la calculul salariului meu din decembrie. Pe fluturas apar [b]7 zile de concediu de odihna[/b], suma aferenta fiind [b]551 lei ... (vezi toată discuția)