Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara. Lucrez la o firma de pază cu un program ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara. Lucrez la o firma de pază cu un program de 180 ...

Bună seara. Lucrez la o firma de pază cu un program de 180 de ore de luni până vineri. După 5 luni angajatorul a început să dea bonuri de masa în loc de bani. O parte din salariu întra pe cardul de salarii și spre exemplu din 180 de ore, 30 de ore au fost plătite cu bonuri de masă. Există în codul muncii vreun articol ca asa ceva e legal. Am vb cu reprezentantul firmei, iam spus ca nu sunt de acord, am așteptat un răspuns 30 de zile, a trebuit sa sun sa aflu un răspuns și mi s a spus ca asa a hotărât patronul. Îndrumați ma va rog ce sa fac mai departe. Mulțumesc.
Plata in natura a unei parti din salariu, in conditiile stabilite la art. 165 din Codul muncii, este posibila numai daca este prevazuta expres in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul individual de munca.
În contractul individual de muncă nu există așa ceva.
În acest caz , puteți sesiza ITM-ul.