Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua! La gradinita unde este inscris copilul meu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua! La gradinita unde este inscris copilul meu s-a trimis ...

Buna ziua! La gradinita unde este inscris copilul meu s-a trimis urmatorul mesaj catre parinti: "Dragi părinți , în ședința CA a scolii XYZ s-a decis ca testarea elevilor sa se facă acasă, sub supravegherea responsabila a părinților . Testele sunt pregătite și vor fi distribuite in zilele de joi și vineri , astfel ca elevii in zilele de luni și joi , săptămâna următoare , sa fie testați . Fiecare elev/ copil va primi câte 2 teste ( pentru o săptămâna ) ! Cu toții suntem interesați de siguranța și sănătatea copiilor ! Succes, dragi părinți !!!". Ce baza legala are acest "indemn"?... Eu nu vreau sa imi testez copilul, acesta neprezentand nici un simpom de boala. Nici nu am semnat ceva in sensul acesta. Exista cumva vreo lege de care eu nu stiu?... Dreptul la invatatura stiam ca nu este conditionat... Va rog sa ma lamuriti, multumesc frumos!
si eu sunt interesata de acest subiect , dar vad ca se indeparteaza de la esenta si intrebare f f f mult. I cazul meu fetita are autism si nu raspunde la nici un fel de comanda, nu este in stare sa scuipe , NU O POT FACE SA SCUIPE NICI SA VREAU SA RESPECT OM , CE FAC IN ACEST CAZ, TOATA SCOALA SPECIALA UNDE ESTE EA SUNT COPII CU CARE NU TE INTELEGI, II TINEM ACASA , CE SE INTAMPLA IN CAZUL IN CARE NU II TESTAM ? Acesta esete intrebarea si nu cea care mama vrea nu vrea etc, ce se intampla daca nu ii testam din anumite motive intemeiate sau nu . MUltumesc
sole_io, utilizator
@sole_io

Dumneavoastra sunteti un caz special ce nu are legatura cu aceasta discutie si chiar daca ar exista obligativitatea de a face, prin lege, conditia medicala a copilului dumneavoastra reprezinta o exceptie de la regula.

In aceasta discutie se "dezbate" cazul celor ce nu au nici un fel de contraindicatie medicala dar care totusi, din dorinta de a fi contra incearca sa gaseasca tot felul de tertipuri legislative pentru a fi "mai speciali" decat cei cu adevarat speciali(cum ar fi copilul dumneavoastra).
multumesc frumos, probabil cu betisorul in nas chiar si fortata voi putea face testul, dar nu acesta de a scuipa .O sa vedem ce metode vor fi pt copii speciali