Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judiciare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judiciare

Bună ziua,
Am primit soluție de clasare la un dosar penal iar Parchetul a stabilit cheltuieli judiciare . Am contestat soluția până la Instanță unde mi-a fost respinsă. Instanța a stabilit altă sumă de cheltuieli judiciare pe care le-am achitat . După 4 luni am primit o înștiințare de plată de la Administrația Fiscală de la locul de domiciliu că trebuie să plătesc cheltuielile judiciare stabilite de Parchet.
Este normal să plătesc de două ori cheltuieli judiciare pentru același dosar, adică și cele stabilite de Parchet ( a cărei soluție am contestat-o ) și de Instanța de Judecată care mi-a respins plângerea la soluția parchetului.
Mulțumesc pentru înțelegere.
marianpr, utilizator
Este normal, sunt cheltuieli separate, urmarire penala si instanta.
Mulțumesc pentru răspuns. Deci să înțeleg că trebuie să achit două cheltuieli judiciare pentru același dosar.
Ati atacat solutia la instanta si vi s-a respins, este normal sa platiti cheltuieli judiciare si pentru dosarul de la instanta.
Mulțumesc pentru lămurire