avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Import produse din China. La intrarea in tara s-au ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Import produse din China. La intrarea in tara s-au constatat a fi contrafacute

Buna ziua.
In 2020 am dorit sa import pe persoana fizica 100 masti 3M + 100 filtre.
In urma discutiei cu vanzatorul am stabilit ca acestea erau originale.
Am facut plata si comanda prin intermendiul platformei alibaba.
Dupa ce au ajuns produsele in vama, m-au sunat si mi-au spus ca acestea s-ar putea sa fie contrafacute si ca or sa le faca o analiza. Avand in vedere ca eram sigur ca sunt originale, nu am avut nici o obiectie.
Dupa analiza acestora acestia mi-au spus ca sunt contrafacute si ca au procedat la distrugerea lor.
Am incercat sa recupar banii de la vanzator, dar platforma mi-a oferit jumatate din suma platita (chiar daca nu a fost vina mea).
Am crezut ca toate acestea s-au terminat, dar ... dupa o perioada am primit o amenda de la administratia vamala timisoara pentru infractiunea de intrducerea in tara produse contrafacute.
Am contactat un avocat (care nu a mai avut legatura cu astfel de cazuri) si mi-a dat dreptate.
Am contestat amenda in termenul prevazut. Am pus in dosar chiar si convorbirile cu vanzatorul in care acesta a sustinut ca sunt originale.
Avand in vedere ca eu nu stiam ca acestea sunt contrafacute....
Instanta a respins contestarea mea si am facut recurs.
Saptamana trecuta am primit la primarie de la anaf o cerere de retinere a sumei de 3000 lei (amenda intreaga).
Daca o plateam in 14 zile era jumatate...
Nu stiam ca au respins recursul, deoarece avocatul nu m-a anuntat...
Am sunat avocatul si mi-a spus ca nu mai e nimic de facut.... sa platesc amenda. Am pierdut si jumatate din bani pe marfa, au si distrus marfa si acumum ma pun sa si platesc o amenda.
Ce e ce facut in acesta situatie ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:00, 18 Decembrie 2021
sa il dati in judecata pe vanzator ar fi singura varianta, ceea ce va dati seama ce ar inseamna.
Ma refeream macar la amenda ... sa nu mai platesc cei 3000 lei
o contestati
Chiar daca deja amenda a ajuns la impozite la primarie ? Din cate stiu eu, amenda poate fi contestata intr-un termen de 30 de zile.
in 15 zile de cand aflati de ea.

Alte discuții în legătură

Colet din china cu bunuri suspecte de contrafacere darkynok darkynok Buna ziua. Acum 2luni am facut o comanda in China si am importat piese pentru telefon ORIGINALE , expeditorul mi-a confirmat ca toate produsele sunt ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana barbu costica barbu costica parintii au cumparat in 1975 un teren de 315 mp cu tot ce era construit pe el cu vecinii A,B,C si strada D .nu au facut alt act,au facut o casa pentru care au ... (vezi toată discuția)