Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe cineva , știam ...

Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe cineva , știam ca este divorțat și are un copil din aceea căsnicie. După un timp m a cerut in căsătorie, ne am logodit. Am rămas insarcinata , urmând ca in toamna sa ne căsătorim.Am făcut vacante împreuna cu prietenii și familia. In luna când trebuia sa mergem la starea civilă , am aflat ca rl in tot acest timp a fost însurat , cu toate ca mie mi a spus altceva. Doresc sa deschid proces pentru pensie dr întreținere, numele copilului care se va naște in Decembrie sa poarte doar numele meu și el sa fie pedepsit. Cum trebuie sa procedez și dacă se poate face ceva. Multumesc
Copilul va fi pe numele dvs daca nu este recunoscut de el.

Ca sa primiti pensie de intretinere insa e necesar ca pe certificatul de nastere al copilului el sa fie trecut ca tata, altfel n are nicio obligatie legala.

De pedepsit nu il va pedepsi nimeni nici civil si nici penal.

De asemenea daca va vrea sa exercite autoritatea parinteasca impreuna cu dvs nu il veti putea impiedica nici dvs si nici vreo instanta de judecata. Vor aprecia ca e in interesul copilului sa creasca cunoscandu-si si avand contact cu ambii parinti, indiferent de ce minciuni a spus el mamei copilului sau inainte de a se naste acesta.

Si dvs trebuie sa priviti lucrurile din perspectiva copilului si nu a dvs, urmand a decide ce e mai bine pt copil.
cred ca veti putea obtine daune morale daca dovediti ca v-a mintit, dvs neavand cum verifica starea lui civila.
Și totuși, numele copilului este stabilot prin acordul părinților, deci cu acordul tatălui acesta poate fi și al mamei, respectiv poate fi un nume de familir compus, conținând numele ambilor părinți.

De asemenea, legat de "pedepsirea" lui există totuși acțiunea definită în art. 269-270 din Noul cod civil privind despăgubirile în urma ruperii logodnei. Iar art. 266 definește exact ce înseamnă juridic vorbind logodna. E adevărat că s-ar putea spune că era o logodnă lovită de nulitate, el fiind deja însurat, dat logodnica nu știa, nu avea de unde să știe și a mai fost și indusă în eroare de logodnic.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Copilul va fi pe numele dvs daca nu este recunoscut de el.

Ca sa primiti pensie de intretinere insa e necesar ca pe certificatul de nastere al copilului el sa fie trecut ca tata, altfel n are nicio obligatie legala.

De pedepsit nu il va pedepsi nimeni nici civil si nici penal.

De asemenea daca va vrea sa exercite autoritatea parinteasca impreuna cu dvs nu il veti putea impiedica nici dvs si nici vreo instanta de judecata. Vor aprecia ca e in interesul copilului sa creasca cunoscandu-si si avand contact cu ambii parinti, indiferent de ce minciuni a spus el mamei copilului sau inainte de a se naste acesta.

Si dvs trebuie sa priviti lucrurile din perspectiva copilului si nu a dvs, urmand a decide ce e mai bine pt copil.

E de inteles supararea dv. Insa nu poate fi pedepsit in vreun fel. Singurele despagubiri pe care le-ati putea obtine ar fi cele "pentru cheltuielile făcute sau contractate în vederea căsătoriei, în măsura în care au fost potrivite cu împrejurările, precum şi pentru orice alte prejudicii cauzate". Daunele "morale" nu cred ca intra la "alte prejudicii"
Recomandarea mea este sa ii asezati, respectiv sa ii solicitatii printr-o scrisoare recomandata (poate chiar cu asistenta unui avocat), toate gandurile si asteptarile pe care le aveti de la acest barbat (care poate are inca intentii serioase vis-a-vis de dvs), inclusiv un termen de raspuns.
Daca nu raspunde in scris, la termenul prevazut, la toate intrebarile si clarificarile dvs., as zice ca este un barbat de nimic si nu merita sa va irositi viata alaturi de el.
Asumati-va greseala (ex. inainte de a lua decizia conceperii unui copil, cunoscand situatia acestuia, poate ar fi fost util sa ii solicitati un certificat/sentinta de divort si daca apareau ezitari, ati fi avut timp sa va puneti intrebari si sa abordati altfel situatia), insa pentru binele copilului, cereti sa isi asume la randul lui responsabilitatea de a fi tatal acestui copil nevinovat, nu doar de dat din fese, la pachet cu tot ceea ce presupune acest aspect....daca si acolo incepe sa o dea in balarii, chiar daca presupune bani, nervi, timp, efort, as zice ca este musai sa deschideti proces si clarificat toate aspectele pe urmatorii 18 ani, respectiv cerute si clarificate toate obligatiile & drepturile care reies din calitatea de parinte (cu ocazia asta o sa vada si sotia actuala ce "barbat" in calduri/nefericit are alaturi si, la randul ei isi revizuieste atitudinea....potrivit proverbului cine alearga doi iepuri, nu prinde niciunul)..