Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe cineva , știam ...

Buna ziua, am și eu o întrebare . Am cunoscut pe cineva , știam ca este divorțat și are un copil din aceea căsnicie. După un timp m a cerut in căsătorie, ne am logodit. Am rămas insarcinata , urmând ca in toamna sa ne căsătorim.Am făcut vacante împreuna cu prietenii și familia. In luna când trebuia sa mergem la starea civilă , am aflat ca rl in tot acest timp a fost însurat , cu toate ca mie mi a spus altceva. Doresc sa deschid proces pentru pensie dr întreținere, numele copilului care se va naște in Decembrie sa poarte doar numele meu și el sa fie pedepsit. Cum trebuie sa procedez și dacă se poate face ceva. Multumesc
Buna ziua,

Copilul poate fi recunoscut de catre partenerul dvs.

Recunoasterea poate fi perfectata prin declaratie notariala, ori prin declaratie data in fata ofiterului de la Oficiul Starii civile.

Daca opereaza recunoasterea, va puteti adresa instantei de judecata.

Veti putea solicita exercitarea autoritatii parintesti, in mod exclusiv, de catre dumneavoastra, ori in comun , stabilirea locuintei minorului la dvs, precum si obligarea paratului la plata unei pensii de intretinere.

Forma de autoritate parinteasca o veti alege in functie de implicarea fostului concubin, in procesul de crestere si de educare a minorului.

Daca nu opereaza recunoasterea voluntara, va veti putea adresa instantei de judecata, in vederea determinarii filiatiei fata de tata, si, in baza acesteia, urmand a fi determinate drepturile si obligatiile parentale.

Orice masura referitoare la minori este luata in acord cu principiul preeminentei interesului superior al acestora.

Succes!
Mai întâi clarifică problemele cu el, de ce nu divorțează, de ce și-a înșelat soția și ce planuri de viitor are cu tine. Cu siguranță sunt probleme serioase în căsnicia lui.