Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cine poate cere în Instanță dizolvarea unui PFA?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cine poate cere în Instanță dizolvarea unui PFA?

Fratele meu are un PFA de vreo 10 ani. Declarații, taxe la zi. Am verificat la ANAF, nu este inactiv.
Ieri am văzut întâmplător pe portal.just.ro, ca un anume domn, persoana pe care nu o cunoaste, a cerut în instanță dizolvarea societatii/PFA-ului. Cererea a avut termen luna trecuta (termen de care nu a știut), în care instanta a hotărât anularea cererii (nu spune cauza, ci doar cu drept de reexaminare în 15 zile de la comunicare). Fratelui meu nu i s-a comunicat nimic.
Întrebarea este cine poate cere dizolvarea unui PFA în instanță și pe ce motiv? De ce nu s-a primit nimic de la instanta? Ce ar trebui sa facă acum, cum afla ce se intampla?
Mulțumesc anticipat!
Annett, utilizator