Forum Discuţii juridice Executare silită Pierdere apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Pierdere apartament

Sunt proprietarul unui apartament, impreuna cu fosta sotie. Deoarece mi-am pierdut locul de munca si aveam 4 credite la 4 banci, am intarziat 6 luni cu ratele la banca...
Va rog sa-mi spuneti daca risc sa-mi pierd dreptul meu de proprietate asupra apartamentului. In ce conditii poate banca sa-mi ia apartamentul, daca sunt co-proprietar cu fosta sotie, care nu are restante la banca..?
Ionut
Va trebui sa va adresati direct bancii, inainte de a trece la executarea silita, in vederea reesalonarii creditelor si pastrarii apartamentului achizitionat.
Cat priveste copoprietatea, banca poate cere partajul bunurilor comune si executarea silita impotriva bunurilor dvs. , prezente si viitoare.
daca nu se poate sa obtineti o reesalonare a credtelor, banca poate demara actiunea de executare silita impotriva dvs.
executarea silita se indreapta in primul rand asupra salariului debitorului, bunurilor mobile si in ultima faza impotriva bunurilor imobile ale acestuia .
daca sunteti coproprietar banca va cere paratajarea silita a bunului aflat in coproprietate si va executa silit cota parte detinuta de dvs.
In primul rand banca nu va ia apartamentul, ci il urmareste in vederea valorificarii prin vanzare la licitatie. Nu poate fi vandut decat dupa partajarea fortata, ceruta la instanta de executare sau instanta competenta dupa domiciliul dvs(in functie de adresa imob si domiciliul dvs sau in functie de actiunea aleasa de banca pentru partaj). Contrar celor aratate de colega Roxanel, executarea silita se poate face sub oricare din formele ei concomitent sau succesiv, deci in cazul dvs poate incepe direct prin urmarirea imobilului in cauza!
va multumesc:
puteti sa-mi spuneti daca partajarea silita, licitatia si alte proceduri dureaza pana la 1 an..? Cred ca de atat as avea nevoie sa-mi achit datoriile..
Ionut
Daca acele credite au fost facute in perioada cat ati fost casatorit,iar banii au fost folositi pentru nevoile casniciei, puteti introduce dv actiunea de partaj a bunurilor comune in care, pe langa partajarea apartamentului, sa cereti si partajarea datoriilor. Astfel, fosta sotie va prelua si ea o parte din aceste datorii.