Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. Este legată ...

Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. Este legată de succesiunea unui apartament după decesul tatălui meu. Eu mai am o soră și un frate major cu handicap și mama care este în viață. Care sunt cotele care ni-se cuvin fiecăruia dintre noi? Mulțumesc!
mama mosteneste 1/4 dupa sot si voi, copiii, impartiti egal 3/4.
bunul era comun al parintilor ?
daca da, doar jumatate intra in masa succesorala, adica doar jumatate se va imparti cf cotelor.
gi-jane2, moderator
Bună dimineața! Da, apartamentul este bun comun, fiind cumpărat în timpul căsătoriei părinților. Dar fratele cu handicap are aceeași cota ca și mine și sora mea? Sau el fiind bolnav are o cota mai mare? Mulțumesc ptr orice răspuns.
repet, toti copiii impart egal 3/4.
in masa succesorala va intra doar jumatate din casa, fiind vb de un bun comun.
mama va avea dupa dezbaterea succesiunii, o cota de 5/8 din casa si voi, cate 1/8 fiecare.
gi-jane2, moderator