avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. Este legată ...

Bună seara! Am o problemă și doresc o îndrumare. Este legată de succesiunea unui apartament după decesul tatălui meu. Eu mai am o soră și un frate major cu handicap și mama care este în viață. Care sunt cotele care ni-se cuvin fiecăruia dintre noi? Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:35, 4 Decembrie 2021
mama mosteneste 1/4 dupa sot si voi, copiii, impartiti egal 3/4.
bunul era comun al parintilor ?
daca da, doar jumatate intra in masa succesorala, adica doar jumatate se va imparti cf cotelor.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Decembrie 2021
gi-jane2, moderator
Bună dimineața! Da, apartamentul este bun comun, fiind cumpărat în timpul căsătoriei părinților. Dar fratele cu handicap are aceeași cota ca și mine și sora mea? Sau el fiind bolnav are o cota mai mare? Mulțumesc ptr orice răspuns.
repet, toti copiii impart egal 3/4.
in masa succesorala va intra doar jumatate din casa, fiind vb de un bun comun.
mama va avea dupa dezbaterea succesiunii, o cota de 5/8 din casa si voi, cate 1/8 fiecare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Decembrie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters278009 ContSters278009 Buna ziua. Ma intereseaza, ce parte dintr-un apartament cu 2 camere, mi se cuvine mie, dupa moartea tatalui, avand in vedere ca mai am o sora si mama care ... (vezi toată discuția)
Tatăl a decedat acum 4 ani si nu sa dezbătut moștenirea...a ... majestik majestik Tatăl a decedat acum 4 ani si nu sa dezbătut moștenirea...a rămas mama si 4 copii...mama e plecată definitiv la unul dintre copii în spania deoarece e ... (vezi toată discuția)
Mostenire gina_badalan gina_badalan Buna ziua,parintii mei au o casa si doresc sa va intreb cat mosteneste di casa tatal meu in conditiile in care mama a decedat si cat ne revine noua copii(2 ... (vezi toată discuția)