Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... declaratii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

declaratii

O peresoana fizica,cu activitate liberala,ce declaratii trebuie sa depuna la inceput de an,avand in vedere ca ,conform declaratiei 220 din anul anterior,impozitul estimat este mai mare decat cel datorat?
Până pe 15 mai depuneţi Declaraţia privind veniturile realizate Formularul 200. Depuneţi şi Declaraţia privind venitul estimat Formular 220, dacă în anul anterior aţi avut pierderi sau apreciaţi că veţi avea venituri care diferă cu cel puţin 20% faţă de anul anterior, acest formular se depune până în ultima zi din ianuarie.

Codul Fiscal
Art. 83. - (1) Contribuabilii care realizează, individual sau într-o formă de asociere, venituri din activităţi independente, venituri din cedarea folosinţei bunurilor, venituri din activităţi agricole, determinate în sistem real, au obligaţia de a depune o declaraţie de impunere la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 25 mai inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

Art. 84. - (1^1) Data de 25 mai inclusiv a fiecărui an fiscal se constituie atât termen de declarare, cât şi termen de plată a impozitului pe venit.