Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca exista cadru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti daca exista cadru legislativ ...

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca exista cadru legislativ privind transferarea dintr-un loc de munca de stat dintr-o localitate in alta, avand acelasi domeniu de activitate ( in cazul meu DGASPC ), deoarece intentionez sa imi schimb domiciliul de la Constanta La Bucuresti.
Multumesc!
Legea 153/2017
art.32 Transferul
(1) Ocuparea unui post vacant în sistemul bugetar se poate face și prin transfer, dacă se realizează de pe un post din sistemul bugetar, similar sau echivalent.
(2) Transferul poate avea loc după cum urmează:
a) în interesul serviciului, numai cu acordul scris al persoanei care se transferă;
b) la cererea persoanei, în urma aprobării cererii de transfer de către conducătorul autorității sau instituției publice la care se solicită transferul și de la care se transferă.
multumesc frumos!