Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, tichetele de vacanta din 2019 impreuna cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, tichetele de vacanta din 2019 impreuna cu cele din ...

Buna ziua,
tichetele de vacanta din 2019 impreuna cu cele din 2020 au fost puse in format electronic, pe card. In aceasta situatie, suma totala de pe card este valabila si in 2022? Va multumesc?
OUG nr. 226/2020 prelungeşte valabilitatea voucherele de vacanţa emise în perioada martie-decembrie 2019 şi ianuarie-noiembrie 2020 până la finalul acestui an.
Există un proiect care are ca scop prelungirea valabilității tichetelor de anul trecut până la finalul anului viitor:
Valabilitatea voucherelor de vacanţă acordate în 2020, indiferent de suport, ar urma să fie extinsă până la finalul anului viitor, după ce un proiect de act normativ ce prevede această prelungire a fost pus joi în dezbatere publică la Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului (MEAT).

Proiectul de OUG de la MEAT prevede, de fapt, că "perioada de valabilitate a voucherelor de vacanță, emise în perioada ianuarie 2020 - decembrie 2020, indiferent de suport, se prelungește până la data de 31 decembrie 2022".

Aceasta ar fi cea de-a doua prelungire a valabilității voucherelor de vacanță emise în anii trecuți, dar acum sunt vizate doar tichetele din 2020, nu și cele din 2019, care mai sunt valabile doar până la sfărșitul acestui an.

www.avocatnet.ro/articol_563...

In aceasta situatie, suma totala de pe card este valabila si in 2022?

Nu, se va scădea suma tichetelor primite în 2019. Ar fi bine să le consumați până la sfârșitul anului.

Aproape sigur proiectul va fi oficializat. Dacă nu, și tichetele din 2020 își vor pierde valabilitatea, potrivit OUG-ului menționat de colegul mai sus.