Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dilema pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dilema pensionare anticipata

Buna ziua

Daca sunt nascuta in 05.1954, actualmente pensionata pe caz de boala din 03.2007, cu o vechime de 29 de ani si 8 luni, in ce conditii pot beneficia de pensionare anticipata la limita de varsta? De la ce varsta? Acesti ultimi 2 ani se vor adauga la vechime?

Multumesc
O zi frumoasa
Aveţi dreptate , cazul d-nei respective făcea referire la o trecere din pensia de invaliditate la o eventuală anticipată, ceea ce nu este posibil pe Legea 19/2000. S-ar părea că astăzi suntem mai grăbiţi cu răspunsurile ... - eu cel puţin am avut în vedere cazul general de deschidere a drepturilor de pensie anticipată parţială...
În orice caz e şi un lucru bun în toată problema ridicată de d-na respectivă, pentru că în general cuantumul pensiei de invaliditate este mai avantajos decât cel al unei pensii anticipate cu penalizare...
Din nou, depinde de situaţia concretă a fiecărei persoane.
Eu m-am gandit ca dupa ce utilizatorul citeste ca poate primi pensie anticipata partiala , se insanatoseste si o sa fie intrerupta plata pensiei , si dupa ce mai lucreaza o luna o sa ceara pensie anticipata partiala daca aceasta este mai mare decat pensia de boala .

:offtopic: Daca primesti pensie de boala e nasol ca nu poti sa te imprumuti la banca!