Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit microintreprindere trim IV 2021
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit microintreprindere trim IV 2021

Buna ziua,

Intrebare daca o microintreprindere are doi angajati din luna decembrie 2021 cu cate jumatate de norma fiecare cand declara impozitul micro in ianuarie 2022 la trimestru...trebuie sa o faca cu 1% nu?...pe ultimul trimestru din 2021?...este corect?

multumesc
da este corect . Pentru trim IV din acest an termenul de depunere a Declaratiei 100 si plata este 25.06.2022 . ATENTIE !

OUG 153/2020 :

""1. pentru contribuabilii platitori de impozit pe profit, prin derogare de la prevederile art. 41 si 42 din Codul fiscal, termenul pentru depunerea declaratiei anuale privind impozitul pe profit si plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv este pana la data de 25 iunie inclusiv a anului urmator, iar pentru contribuabilii care intra sub incidenta prevederilor art. 16 alin. (5) din Codul fiscal pana la data de 25 a celei de-a sasea luni inclusiv de la inchiderea anului fiscal modificat;

2.- pentru contribuabilii platitori de impozit pe veniturile microintreprinderilor, prin derogare de la prevederile art. 56 din Codul fiscal, termenul pentru depunerea declaratiei aferente trimestrului IV si plata impozitului aferent acestui trimestru este pana la data de 25 iunie inclusiv a anului urmator;

3. pentru platitorii de impozit specific unor activitati, prin derogare de la prevederile art. 8 din Legea nr.170/2016, cu completarile ulterioare, termenul pentru depunerea declaratiei aferente semestrului II si plata impozitului aferent acestui semestru este pana la data de 25 iunie inclusiv a anului urmator.
""

Prin urmare, D101 se va depune pana la 25 iunie 2022, iar D100 aferenta trimestrului IV in cazul microintreprinderilor se va depune tot pana la data de 25 iunie 2022.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal