Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligativitate existenta cenzor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligativitate existenta cenzor

Care este articolul din lege care prevede obligativitatea existentei unui cenzor?
ART. 45 din Legea 196/2018
Organele asociației de proprietari sunt:
a) adunarea generală;
b) comitetul executiv;
c) președintele;
d) cenzorul sau comisia de cenzori.
ART. 46
(1) La adunarea proprietarilor în vederea constituirii asociației de proprietari, proprietarii vor
alege dintre cei prezenți un comitet executiv format din președintele asociației de proprietari și un
număr par de membri, precum și un cenzor sau o comisie de cenzori și vor hotărî numărul
membrilor acestora și durata mandatelor lor. Alegerea acestora se face cu jumătate plus unu din
numărul proprietarilor prezenți. Durata mandatelor nu poate fi mai mare de 4 ani și pot fi
reînnoite.
(2) Dacă dintre membrii asociației de proprietari nu se poate alege un cenzor, atunci adunarea
generală a proprietarilor mandatează comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara
asociației de proprietari, persoană fizică cu studii superioare în domeniul economic sau juridic ori
persoană juridică cu domeniul de activitate contabilitate, audit financiar sau consultanță în
domeniul fiscal, pe bază de contract individual de muncă sau, după caz, contract de prestări de
servicii.
(3) Structurile prevăzute la alin. (1) sunt obligatorii pentru asociațiile de proprietari din
condominiile cu mai mult de 10 unități de proprietate imobiliară.
(4) La asociațiile de proprietari din condominiile care cuprind maximum 10 unități de proprietate
imobiliară, dacă adunarea generală hotărăște în acest sens, președintele asociației de proprietari
poate îndeplini și funcția de administrator și se constituie următoarele organe:
a) adunarea generală;
b) președintele;
c) cenzorul.
Obligativitatea verificarii documentelor financiar contabileeste prevazuta atat d elegea contabilitatii cat si d elegea nr 196/2018
Conform dispozitii mentionate documentele financiar contabile ale persoanelor juridice trebuiesc obligatoriu verificate si vizate pentru legalitate de persoana fizica sau juridica competente in activitatea de cenzorat