Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzarea unui teren construibil de catre o persoana ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzarea unui teren construibil de catre o persoana fizica

Buna ziua!
Avem urmatoarele variante in cazul vanzarii unui teren construibil de catre o Persoana Fizica :
- persoana fizica vinde 2 loturi de teren construibil : teren 1 il detine in cota-parte cu alti proprietari ( numar cadastral unic XX) si teren 2 unic proprietar( numar cadastral YY);
- ambele terenuri au o valoare de vanzare ce depaseste fiecare dintre ele pragul de inregistrare in scopuri TVA;
- persoana fizica nu a mai vandut nici-un imobil in ultimii 2 ani;
- utilitatea celor 2 terenuri de la achizitie pana in prezent:
Teren 1 – a fost dat in comodat la o societate comerciala;
Teren 2 – neutilizat – nici din punct de vedere personal si nici economic;
Urmeaza cele doua ipoteze pentru care va solicitam raspunsuri:
Daca cele 2 terenuri (cu numere cadastrale diferite) sunt vandute in acelasi act notarial, acest lucru presupune inregistrarea in scopuri de TVA a persoanei fizice? Daca da, cand anume trebuie facuta inregistrarea?
Daca se vor face 2 acte notariale diferite, respectiv un teren se vinde in decembrie 2021, iar celalalt teren in ianuarie 2022, aceste 2 tranzactii, in ani diferiti, presupun inregistrarea in scop de TVA a persoanei fizice?

Mentionez ca, PF mai obtine si venituri din cedarea folosintei bunurilor in baza ctr. inregistrate la ANAF.

Va multumesc!
george-neagu, moderator