Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la vanzare teren
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la vanzare teren

O persoana fizica este inregistrata in scopuri de tva pentru livrarea de locuinte noi - a si derulat activitate in 2014,2015 in sensul livrarii.
In vederea derularii constructiei de locuinte noi,doar sotul este inregistrat in scopuri de tva (proprietari ai terenului fiind ambii soti)
Obtinerea codului de inregistrare in scopuri de tva s-a efectuat pe baza autorizatiei de constructie pentru locuinte
In anul 2016 doresc sa vanda un teren construibil ( cota parte dintr-un teren ) a carei valoare v-a depasi plafonul de 65.000 euro intr-o singura tranzactie unui beneficiar.
Ulterior vanzarii,impreuna, (vanzator si beneficiar) vor construi pe terenul ramas in proprietatea lor si pe parcela vanduta un imobil,ce in final va avea un singur numar cadastral).

Pt.ca deruleaza deja activ.economice cu caracter de continuitate,la vanzarea terenului aplica tva sau se considera o singura tranzactie si nu se v-a inregistra in scopuri de tva? doar daca va vinde un alt teren in anul 2016?
Daca in anul 2016 face o a doua tranzactie,este nevoie sa se inregistreze ambii soti in scopuri de tva?plafonul se calculeaza impreuna sau separat?

Ce obligatii fiscale are din punct de vedere al tva?

1.De mai sus reiese ca e platitor de TVA, deci livrarea este taxabila, numai ca de la 01.01.2016 se aplica taxarea inversa.
2.Plafonul se calculeaza la total tranzactie.