Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa ...

Buna, se da situatia urmatoare: mama mea s-a recasatorit dupa nasterea mea cu alt barbat (care are o fiica dintr-o casatorie anterioara) Aceastia au dobandit impreuna dealungul timpului un apartament. Ce se intampla cu apartamentul care e pe numele tatalui meu vitreg, daca mama mea moare; cu contul bancar al mamei la care el e imputernicit si cu masina de pe numele mamei ? In special in situatia in care eu nu doresc sa "il scot afara din casa" si nu pretind drepturi la automobil cat timp traieste el. Cum se vor imparti bunurile intre mine si fiica lui, dupa decesul lor, in ordinea aceasta?
Împuternicirea pe contul mamei încetează la deces.
Dacă apartament și mașina au fost cumpărate în timpul căsătoriei (nu contează pe numele cui), ele sunt bunuri comune.
Suma din contul mamei este considerata bunul propriu al acesteia.
Cota dvs și a surorii vitrege depind de ordinea deceselor.
Dacă decedează mama dvs prima, soțul va moșteni: 1/4 din bani și 1/4 din jumătatea mamei din apartament și mașina (la care se adaugă jumătatea lui, rezultând o cota de 5/8)
Dvs va revine 3/4 din bani și 3/8 din mașina și apartament.
Ulterior, la decesul soțului mamei, cota lui de 1/4 din bani și 5/8 din mașina și apartament va fi moștenită de fiica lui.

Dacă decedează soțul primul, mama dvs va moșteni 5/8 din mașina și apartament, iar 3/8 ii vor reveni fiicei vitrege.
La decesul mamei, dvs veți moșteni întreaga sumă de la bancă și 5/8 din mașina și apartament.
Sora vitrega va moșteni 3/8 din mașina și din apartament.
""Dacă decedează soțul primul, mama dvs va moșteni 5/8 din mașina și apartament, iar 3/8 ii vor reveni fiicei vitrege.
La decesul mamei, dvs veți moșteni întreaga sumă de la bancă și 5/8 din mașina și apartament.
Sora vitrega va moșteni 3/8 din mașina și din apartament.""

Sunt confuz, daca decedeaza sotul primul si fiica lui primeste partea din mostenire, apoi cand decedeaza mama mea, fiica vitrega primeste din nou o parte ?!

Iar pentru cealalta situatie o sa dau exemplu concret: daca mama mea decedeaza prima iar eu nu doresc sa am nici o pretentie de mostenire cat timp sotul ei traieste; afecteaza cumva timpul trecut situatia de dezmostenire, cand acesta decedeaza ? de exemplu peste 10 ani de la decesul mamei ? Multumesc anticipat pentru lamurire!
Dacă moare mama prima, moștenesc soțul și dvs.
Mai departe, la decesul soțului, prin retransmitere, cota acestuia va fi moștenită de fiica.

Dacă moare soțul primul, moștenesc mama dvs și fiica lui.
Mai departe, la decesul mamei, cota acesteia o veți moșteni dvs.

Sora vitrega nu are în mod direct drept la moștenirea mamei, cum nici dvs nu aveți drept în mod direct la mostenirea soțului.
Dvs și sora vitrega veți moșteni fiecare cota părintelui său, în funcție care soț va supraviețui.
Mai pe scurt: dacă moare mama prima, veți avea o cota mai mica din apartament și mașina, iar sora vitrega o cota mai mare.
Dacă moare soțul primul, sora va avea o cota mai mica din mașina și apartament, iar dvs o cota mai mare.

Dacă nu aveți pretenție la succesiunea mamei, renunțarea dvs este definitiva.
Nu exista "nu am pretenții atât timp cât trăiește sotul".
Renunțarea la o moștenire nu e temporara.
O succesiune se poate dezbate oricând.
raluk0207, utilizator