Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua! In cat timp se poate lua ziua libera pentru ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua! In cat timp se poate lua ziua libera pentru vaccinare??

Buna ziua!
In cat timp se poate lua ziua pentru vaccinare??
Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 vor avea câte o zi liberă plătită pentru fiecare doză. De asemenea Legea nr. 221/2021 nu prevede ca ziua liberă trebuie acordată fix în ziua în care are loc vaccinarea, ci poate fi acordată și ulterior: „pentru a nu afecta semnificativ activitatea angajatorului, angajații au obligația de a informa angajatorul cu privire la opțiunile de programare a zilelor libere pe care urmează să le solicite” în baza acestei legi, în vederea asigurării în condiții optime a funcționării activității acestuia”. sursa: [ link extern ]
ValeriuC1, utilizator