Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Se mai poate depune la anaf Declaratia unica?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Se mai poate depune la anaf Declaratia unica?

Buna ziua, stiti cumva daca se mai poate depune la anaf Declaratia unica 212 privind veniturile din chirie pe anul 2020, sau termenul limita este 25 mai 2021? multumesc
george-neagu, moderator
se poate depune oricand . Sanctiunea pt nedepunere in termen este de 25 lei.

CPF art 336 :"" (3) În cazul persoanelor fizice nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor de venit, precum şi a declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 50 lei la 500 lei. "

(3) Contravenientul poate achita în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal jumătate din minimul amenzii prevăzute în prezentul cod, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. ""

Daca sunt sume declarate ( impozit + contributii ) se vor calcula si majorari de intarziere de la scadenta platii ( 25.05.2021 ) la zi.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal