avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Termen declaratia unica contract de chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Termen declaratia unica contract de chirie

Buna ziua.
Pentru un contract de chirie încheiat in a doua jumătate a anului 2020, mai exact din septembrie 2020 pana in prezent, care este termenul limita de depunere a Declarației unice in 2021?

multumesc
Ultima modificare: Joi, 20 Mai 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ionela11 , utilizator 08:01, 24 Mai 2021
Trebuia sa depuneti declaratia unica cu venitul estimat pe anul 2020, in termen de 30 zile de la data producerii venitului.
In 2021 se depune declaratia rectificativa cu venitul realizat in 2020, pana pe 25 mai inclusiv daca sunt diferente de venit, daca nu sunt nu se depune. pentru anul 2020 rectificativa.
Pentru venitul estimat pentru anul 2021 depuneti declaratia pana pe 25 mai inclusiv.
Termenul de plata a impozitului (CASS daca este cazul) pe anul 2020 este 25 mai 2021 inclusiv.
multumesc
Contractul de inchiriere este incheiat in euro...pot depune declaratia unica facand calculul
si in euro?

Si mai am un caz un contract de incheiat intre sot si sotie si o persoana fizica...Depun cate o declaratie unica pentru fiecare in parte...una pentru sot si inca una pentru sotie?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri din chirii p.f. + venituri din cmi chirfeli chirfeli P.F.A detinatoare de Cabinet medical din 2014 in 26.02.2020 da spre inchiriere ca persoana fizica un apartamet cu contract. In 27.07.2020 intocmeste un act ... (vezi toată discuția)
Rectificare estimat declaratie unica dupa termenul de 31.12 Amicline Amicline Buna ziua, Am o intrebare legata de rectificarea declaratiei unice pentru venitul estimat pana la 31.12. Sa presupunem ca se declara estimat pentru venituri ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie unica pentru 2020 voicudamian voicudamian As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile ... (vezi toată discuția)