Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Termen declaratia unica contract de chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Termen declaratia unica contract de chirie

Buna ziua.
Pentru un contract de chirie încheiat in a doua jumătate a anului 2020, mai exact din septembrie 2020 pana in prezent, care este termenul limita de depunere a Declarației unice in 2021?

multumesc
george-neagu, moderator
Trebuia sa depuneti declaratia unica cu venitul estimat pe anul 2020, in termen de 30 zile de la data producerii venitului.
In 2021 se depune declaratia rectificativa cu venitul realizat in 2020, pana pe 25 mai inclusiv daca sunt diferente de venit, daca nu sunt nu se depune. pentru anul 2020 rectificativa.
Pentru venitul estimat pentru anul 2021 depuneti declaratia pana pe 25 mai inclusiv.
Termenul de plata a impozitului (CASS daca este cazul) pe anul 2020 este 25 mai 2021 inclusiv.
multumesc
Contractul de inchiriere este incheiat in euro...pot depune declaratia unica facand calculul
si in euro?

Si mai am un caz un contract de incheiat intre sot si sotie si o persoana fizica...Depun cate o declaratie unica pentru fiecare in parte...una pentru sot si inca una pentru sotie?

Multumesc