Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Relatie comercială intre doua firme cu acelasi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Relatie comercială intre doua firme cu acelasi asociat?

Va adresez urmatoarea intrebare :

Este legal ca o persoană sa dețină o societate in Romania si alta in alta tara de exemplu in UK sau Cipru ( este vorba despre LTD nu offshore) si intre cele doua sa existe o relatie comercială ?
george-neagu, moderator
Atat timp cat legea nu interzice, este posibila o astfel de relatie.

Am inteles ca necesita un studiu al prețurilor de transfer, deoarece cele doua societăți se considera a fi afinități . Asa este ?

Cornel Vasile a scris:

Atat timp cat legea nu interzice, este posibila o astfel de relatie.