Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, În urma cu 2 zile am avut ghinionul de a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, În urma cu 2 zile am avut ghinionul de a avea mașina ...

Bună ziua,
În urma cu 2 zile am avut ghinionul de a avea mașina parcata în spațiul comun al blocului, pe care îl folosim toți locatarii ca și parcare, și pe care a căzut un turture de gheata distrugând parbrizul spate și față. În momentul de față suntem în procedura de înființare a asociației. Mi-ați putea spune cine se face responsabil de dauna creata? Mașina nu era parcata în marginea blocului. Fiindcă eu consider ca e responsabilitatea tuturor proprietarilor de a avea grija ca spatiile comune sa nu fie pericol. Mulțumesc frumos
Daca nu aveti asociatie, ar trebui sa ii chemati in judecata pe toti proprietarii cladirii.
Dvs cum ati avut grija ca turturele sa nu ajunga pe masina?
Am parcat-o la 1m jumatate departare de marginea blocului din pespectiva soferului, insa din perspectiva unui proprietar nu am avut grija sa ajunga, fiindca nu stiam ca sunt formati si nici care sunt responsabilitatile mele privind prevenirea acestor daune.
Din pespectiva unui proprietar, sunt de acord ca vina partiala este si a mea privind caderea lor,
Proprietarii cladirii = proprietarii apartamentelor?
Nefiind infiintata asociatie de proprietari,care in conformitate cu disp L nr 196/2018 este responsabila pentru infiintarea,organizarea si functionarea in bune conditii a activitatii de administrare si asigurare stare tehnica a partii comune condominiu,practic nu aveti sanse sa materializati interesul dv din mai multe motive
Unul,esential consta in acea ca spatiul unde s-a produs evenimentul nu este spatiu special amenajat pentru parcare auto
Dispozitiile in vigoare,respectiv L nr 196/2018 implica responsabilitatea asociatieid e proprietari pentru asigurarea starii tehnice a partii comune d econstructii si de instalatii din imobil
Exista dispozitii referitoare la partrea comuna de imobil de locuit in comun in codul civil,dar varianta de a actiona in instanta individual fiecare proprietar...
da si cum nu ati stiut dvs, cred ca nici ei nu s-au gandit.
v-ar fi fost de ajutor o asigurare casco.

Ionut1512 a scris:

Proprietarii cladirii = proprietarii apartamentelor?