Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt consumator captiv? Buna ziua, De curand am ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt consumator captiv? Buna ziua, De curand am devenit proprietar ...

Sunt consumator captiv?
Buna ziua,
De curand am devenit proprietar al unui apartament intr-un bloc nou, in care infrastructura de internet si TV a fost realizata de catre [T] in baza unui acord cu dezvoltatorul. La semnarea contractului am primit o clauza in care "ma oblig sa iau la cunostinta" aceasta situatie si mi se ofera libertatea de a opta pentru orice alt furnizor dar numai daca acel furnizor va utiliza infrastructura existenta.
De aici a urmat un ping-pong intre mine, [T] si [D](dorinta mea fiind sa ma abonez la [D]). [T] declara ca permite accesul [D], dar in baza unui acord de partajare, insa [D] nu pare foarte interesat de un asemenea acord deoarece nu este rentabil.
Sunt eu captiv in acest caz la [T]? deoarece nu reusesc sa ma abonez la alta retea..
Da-ti-mi va rog frumos un sfat.
camelia_g, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
ma intereseaza atat televiziune cat si internet. nu avem dreptul sa punem antene pe fatada blocului, conform regulamentului intern. Si [D] ofera 10 Gbps prin fibra optica. Deci doar fibra optica ma intereseaza.