avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Intenționez sa divorțez de soțul meu. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Intenționez sa divorțez de soțul meu. Avem 2 copii ...

Bună ziua,

Intenționez sa divorțez de soțul meu. Avem 2 copii care locuiesc și vor locui în Anglia cu mine.
Împreună cu soțul meu avem luat un apartament în România prin Prima Casa. El este titular credit , eu sunt coplatitor.
Mai avem de plata la el aproximativ 20 de ani.
Eu vreau apartamentul sa le rămână copiilor, ma angajez sa plătesc rata la el, dar nu știu cum se procedează legal a banca și cum decide tribunalul : dacă trebuie sa îl despagubesc sau nu pe soțul meu pt suma deja achitata.
Cum se procedează în aceasta situație? Cine cunoaște cum se procedează?

Va mulțumesc
Ultima modificare: Luni, 3 Ianuarie 2022
Ancuta.Grosu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:44, 4 Ianuarie 2022
În principiu, banca nu va renunța la dvs, ca coplătitor. Dacă vă asumați plata creditului, va trebui să aduceți un alt coplătitor sau să aduceți o garanție acceptată de bancă (de ex: un imobil). Ceea ce a plătit soțul la ratele de la apartament va putea să pretindă în cadryl partajului.
Faceti cu sotul partaj si luati aprobare de la creditor si fondul de garantare.
Sotul ce vrea ? ca ati zis ce vreti dvs.
Daca nu va intelegeti, veti face partajul in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de novatie pentru credit cu ipoteca- partaj ariesanmonica ariesanmonica Sunt in divort cu sotia, impreuna am achizitionat un apartament cu credit ipotecar din care am platit 4 ani, dupa multe discutii sotia este de acord sa raman ... (vezi toată discuția)
Partaj - apartament cu credit ipotecar anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine ca sunt foarte stresata si nu mai stiu cum sa rezolv problema. Am divortat pe cale amiabila din culpa comuna. Acum ... (vezi toată discuția)
Preluare credit ipotecar emiliana76 emiliana76 Buna ziua. In 2007 am incheiat un credit ipotecar pe 25 ani pentru achizitionarea unei locuinte. Sotul este titular, eu fiind coplatitor. Acum suntem in pragul ... (vezi toată discuția)