Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Intenționez sa divorțez de soțul meu. ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Intenționez sa divorțez de soțul meu. Avem 2 copii ...

Bună ziua,

Intenționez sa divorțez de soțul meu. Avem 2 copii care locuiesc și vor locui în Anglia cu mine.
Împreună cu soțul meu avem luat un apartament în România prin Prima Casa. El este titular credit , eu sunt coplatitor.
Mai avem de plata la el aproximativ 20 de ani.
Eu vreau apartamentul sa le rămână copiilor, ma angajez sa plătesc rata la el, dar nu știu cum se procedează legal a banca și cum decide tribunalul : dacă trebuie sa îl despagubesc sau nu pe soțul meu pt suma deja achitata.
Cum se procedează în aceasta situație? Cine cunoaște cum se procedează?

Va mulțumesc
Ancuta.Grosu, utilizator
În principiu, banca nu va renunța la dvs, ca coplătitor. Dacă vă asumați plata creditului, va trebui să aduceți un alt coplătitor sau să aduceți o garanție acceptată de bancă (de ex: un imobil). Ceea ce a plătit soțul la ratele de la apartament va putea să pretindă în cadryl partajului.
Faceti cu sotul partaj si luati aprobare de la creditor si fondul de garantare.
Sotul ce vrea ? ca ati zis ce vreti dvs.
Daca nu va intelegeti, veti face partajul in instanta.