Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bonă Buna.daca as avea nevoie de o persoana care sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bonă Buna.daca as avea nevoie de o persoana care sa stea cu ...

Bonă

Buna.daca as avea nevoie de o persoana care sa stea cu micutul meu contra cost dupa camin (16.30-22.00)doua saptamani pe luna, ar exista vreo posibilitate ca si parintele nerezident sa participe la plata
persoanei respective,una legala deoarece amabil nu exista nici o sansa?as vrea sa analizez bine toate variantele deoarece din timpul cu micutul voi pierde foarte mult si financiar sa fac singura plata,n ar fi cine stie ce rentabil desi tot ar fi ceva mai bine decat nimic..
Amiabil se poate orice. Discutați cu părintele nerezident și explicați care este situația, care sunt costurile, avantaje etc.
Domnul avocat trebuie sa intelegeti ca nu se poate stiu ca pare incredibil insa pe zi ce trece lucrurile stau tot mai rau...asadar alta idee aveti?
nu poate fi obligat sa participe la plata, mai ales ca plateste pensie in bani.
Decat sa platiti bona, puteti vb cu tatal sa il lasati la bunici in acea perioada.
Multumesc jane.asadar nimic nu poate fi"obligat"in afara pensiei de intretinere sa participe financiar vorbind decat amiabil?ma refer la o vacanta la o tabara un tuns eu stiu un echipament de ski?desi intuiesc raspunsul tau .daca nu l poate "obliga"nimeni si nimic nici macar sa stea cu micutul cele doua zile pe care el si le a cerut ca vezi doamne eu nu l lasam?si vreau sa va povestesc cum ne am intalnit intr un supermarket cu o zi inainte sa trebuiasca sa l ia la el pentru revelion.micutul l a vazut si s a dus la el.tatal lui era cu spatele asa ca l a tras de haina s a intors i a prins nasul micutului intre degete apoi i a intors din nou spatele si si a continuat cumparaturile...copilul a ramas pe loc smiorcaindu se ca vrea la el..a doua zi cand a venit sa l ia l am intrebat erau chiar atat de importante cumparaturile incat nici macar doua minute nu putea sa stea cu el?macar sa l intrebe ce face?ca poate copilului ii era suficient...raspunsul lui a fost:"pai ce vrei draga eu de unde era sa stiu ca vroia la mine?de ce nu l ai adus?"bineinteles micutul si a petrecut revelionul cu bunicii si l a adus mai repede cu o zi deoarece trebuia sa mearga la servici..
Care bunici jane?mama care a renuntat la munca sa ma ajute cu micutul nu o mai poate face.tata lucreaza si programul lui nu se potriveste da nici nu o sa renunte si el la munca ca sa pot lucra eu...
Bunicii paterni?bunicul nu l a vrut deloc.de altfel el mi a comunicat personal ca a fost cel care la sfatuit pe fiul lui sa nu recunoasca copilul...bunica?trei ani ne a ignorat total...imi amintesc cum odata ne am urcat in autobuz si fara sa realizez eu si micutul ne am asezat vizavii de scaunul ei.15 -20 de minute a stat la un metru de nepotel si nici macar nu s a uitat spre el...apoi brusc a devenit bunica iubitoare.in anul 2019 venea si de doua ori pe saptamana sa l vada desi se tot vaicarea" ca barbatu'no lasa da ea nu mai poate de dragul lui"apoi in 2020 am cerut custodie exclusiva (deoarece de cand s a nascut pana in 2020 tatal micutului nu s a interesat deloc de el )atunci el a cerut programul de vizita.procesul s a terminat in ianuarie.de atunci bunica nu a mai venit sa vada micutul si doar o singura data cand l a adus din programul de vizita bolnav a intrebat de el.da bunicii stau cu nepotelul dar doar in timpul cat copilul e in program de vizita la tata.in rest au cariere si n au timp.odata l am intrebat pe bunic cand a venit sa l aduca pe micut in locul tatalui :da bunica nu mai vine sa l vada?si el a spus:"la ce sa mai venim daca tot ne intalnim cand e la x?"
Si sti ce mi a mai zis?ca vine el sa ia copilul deoarece tatal lui nu are timp si are viata personala ...
Da sti ce mi a zis tatal micutului pe 30 cand a venit dupa micut?"hai lasa prefacatoria ca plangea copilul(la supermarket) si toate astea cu dadaca ca nu ti pasa decat de bani...da mi mie banii si stau eu cu copilul..."cred ca se referea la pensia de intretinere...habar nu am...nu i am cerut bani doar am incercat sa i explic ca mama nu mai poate sta cu micutul.de altfel am tras concluzia ca era vorba de pensia de intretinere deoarece a tinut sa ma anunte ca o sa mai aiba un copil cu concubina...habar nu am daca e adevarat sau nu...insa daca acum plateste 600 si o sa mai aiba un copil va platii si mai putin micutului meu nu i asa?
Dna intrebarile retorice le puteti adresa pe forumurile de suport pt manici si pitici,acolo unde dnele isi prezinta problemele si toate sunt specialiste in dreptul familiei,pedagogie,pediatrie etc.Strict juridic vi s a raspuns din pacate nu se poate face nimic..