avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua ! Va rog dacă ma poate ajuta cineva! Am ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua ! Va rog dacă ma poate ajuta cineva! Am făcut un ...

Buna ziua ! Va rog dacă ma poate ajuta cineva! Am făcut un credit acum 7 luni de 10000,la Banca Transilvania ifn iar acum vreau sa plătesc toată suma. Am sunat la ei sa îmi recalculeze suma care mai am de dat și mi-a trimis mesaj ca mai am 10,219.16 RON. Ținând cont ca am întrebat când am făcut creditul dacă achit toată suma mi se scade din cei 10000 RON. Și mi s-a spus ca da . Acum ce este de făcut?
Este normal asa ceva ?
Va rog frumos sa ma ajutați
Cel mai recent răspuns: savysb , utilizator 20:36, 13 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luați documentația semnată în relație cu banca și citiți care sunt condițiile de rambursare anticipată. De asemenea, în formularea întrebării / problemei dvs. nu este menționat dacă ați avut vreo perioadă de grație sau ați avut de plată ratele lunare - pentru perioada de 7 luni. De asemenea, trebuie să aveți în vedere mențiunile din graficul de rambursare, unde conform celor înscrise acolo primele rate reprezintă în foarte mare măsură comisioane și dobândă datorate băncii, principalul (suma împrumutată) fiind rambursată într-o foarte mică măsură.
Dobanda fixa pe toata perioada de creditare este de 17,90%
Comisionul lunar de administrare a creditului este de 5 lei
Rambursare anticipata: 1% din creditul rambursat anticipat, daca intre data rambursarii si data incetarii contractului este mai mult de un an.
La un calcul pe site-ul lor, un credit de 10.000 de lei pe o durata de 59 de luni, are o dobanda de 20.52% iar suma totala de platit este 15.402,54 lei (cu o rata de 261 lei/luna). Daca asta este cazul, in 7 luni ati achitat 1827 de lei, din care o foarte mare parte sunt dobanzile, nu creditul principal.

Deci 10.219,16 lei pentru un credit de 10.000 de lei e pomana.
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2022
savysb, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de credit .....rambursare credit mocutzy27 mocutzy27 buna ziua ! va rog putin ajutor! am incheiat un contract de credit cu o banca pentru o suma de 6,700.00 ron in data de 5 02 2008 cu o rata lunara de 250 lei. ... (vezi toată discuția)
Creanta mai mare decat creditul initial dupa 2 ani de plata ratelor arthur 333 arthur 333 Buna ziua. Am avut un credit de nevoi personale la BCR in valoare de 10000 euro. Am platit timp de 2 ani rata lunara in valoare de 175 euro, aproximativ 4200 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 ... SimoNae09 SimoNae09 Bună ziua Doresc sa fac un credit de nevoi personale de 45000 RON pe perioada de 4 (sau 5 ani). Daca la un moment dat pot achita o suma 10000 RON, prin ... (vezi toată discuția)