avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Creanta mai mare decat creditul initial dupa 2 ani de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Creanta mai mare decat creditul initial dupa 2 ani de plata ratelor

Buna ziua. Am avut un credit de nevoi personale la BCR in valoare de 10000 euro. Am platit timp de 2 ani rata lunara in valoare de 175 euro, aproximativ 4200 euro, chiar si ceva mai mult cu tot cu comisioane. dupa 3 luni de neplata, depapt plata a fost dar datorita situatiei financiare la momentul respectiv am platit cum am putut, cate 100 euro pe luna....Dupa aproximativ un an de la cesionarea creditului, primesc scrisoare de la firma de recuperari si mi se spune ca :
1. Credit.........................41.199,04 ron
2. Total dobanda.............1.788,76 ron
3. Total penalitati................238,10 ron
4. Total...........................43.225,91 ron (10.352,02 euro)

Intrebarea mea este: chiar am platit degeaba ...4200 euro timp de 2 ani?
Cel mai recent răspuns: arthur 333 , utilizator 09:02, 12 Mai 2010
Cred ca este ceva gresit in datele transmise. Este imposibil ca la 10.000 de euro dobanda sa fie numai 1.788,76 lei ( aproximativ 425 euro). In mod firesc ..bancile in momentul in care va rambursati creditul ..stinge mai intai o mare parte din doband si o mica parte din credit, astfel ca dupa doia dvs..nu ati achitat din creditul efectiv decat o mica partea..restul fiind dobanda. Urmariti desfasuratorl ratelor si veti observa cat din credit este platit in doi ani si cata dobanda este achitata de fapt.
Tot ce puteti face este sa depuneti o sesizare la OPC si apoi sa va adresati instantei de judecata.
Dar, avand in vedere ca ratele s-au achitat in baza unui desfasurator, in care erau mentionata dobanda, rata, comision ...175 euro/luna, timp de 10 ani (120 luni)

2 ani (24 luni) x 175 euro, dobanda fixa...ar trebui sa ies la valoarea de aproximativ 8000 de euro la suma nerambursata...
rata fixa, dobanda fixa..pana la lichidarea creditului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema cu firma de leasing mister_nik mister_nik Buna seara , am si eu o problema in legatura cu o masina cumparata in leasing, cumparata acum 2 ani am achitat un avans de 1500 euro, dupa aproximativ 6 luni ... (vezi toată discuția)
Imposibilitate plata rate a.l. a.l. buna ziua. am doua credite de nevoi personale (un credit facut acum 2 ani celelalt acum un an) impreuna cu sotia la BCR cu ipoteca pe o casa (este a bunicii ... (vezi toată discuția)
Card credit.am platit dobanda .am fost contactat telefonic aproximativ ... Coti Coti Card credit.am platit dobanda .Am fost contactat telefonic aproximativ acum 5 ani de la un reprezenrat Brd daca doresc un card de credit, am fost de acord cu ... (vezi toată discuția)