Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS si CASS pentru venituri extrasalariale in cazul PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS si CASS pentru venituri extrasalariale in cazul PFA

Buna ziua, stiu ca pentru diferite venituri extrasalariale (chirii, divindende, crypto, etc) daca se depaseste pragul de 12 salarii minime, atunci trebuie platite CAS si CASS la nivelul acestui prag (27.600 pentru 2021).
Insa in cazul in care exista un PFA platitor de CAS si CASS, mai trebuie platite incaodata aceste 2 taxe daca persoana fizica realizeaza astfel de venituri (pe langa cele ale PFA-ului)? Daca da, trebuie platite pentru fiecare categorie de venit care depaseste acel prag?
la depasirea pragului de 12 salarii minime se plateste CAS doar la PFA : 25% x 12x 2300 = 6900 . Vorbim de anul 2021. . In schimb CASS se plateste tot la acel prag dar o singura data din veniturile cumulate ( PFA , chirii , dividende , crypto etc ) 10% x 12 x 2300 = 2760 lei .