avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legal sa fie depozit de materiale de constructii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legal sa fie depozit de materiale de constructii si dezmembrari ...

Este legal sa fie depozit de materiale de constructii si dezmembrari auto pe un teren dintr o zonă rezidențială ,care are acces printr un drum privat la care toți de pe strada suntem proprietari? Un vecin si a facut depozit de materiale de constructii si dezmembrari auto pe o parcelă,tranzitand zilnic de foarte multe ori pe zi strada pe care o degradează foarte tare cu cele 3 camioane de mare tonaj si 3 vole pe care le are...de asemeni produce mult praf vara si disconfort fonic.. Cand strada este practic impracticabila,el umbla la usi la oameni sa strângă bani să o refacă cu materialele lui.Nu se poate discuta cu el ca e om din sat si zice ca e proprietatea lui si face ce vrea.. suntem mulți deranjați dar nu stim ce se poate face.. un alt vecin a vb cu primarul dar este prieten cu individul in cauza si a zis ca este parcelă lui si face ce vrea...chiar nu putem face nimic?
Cel mai recent răspuns: CriTin , utilizator 20:59, 6 Ianuarie 2022
Faceti sesizari la diverse institutii DSP,ANAF,,Garda de Mediu ,le semnati mai multi cetateni,vedeti ce raspunsuri primiti si apoi contactati un avocat.Faceti cerere la primarie la biroul de cadastru sa vedeti ce regim juridic are drumul respectiv etcetc.Variante sunt numai sa va coalizati si sa cheltuiti ceva banuti ,lucruri c am greu de reslizat cunoscand simtul civic al cetateanului roman.
Drumul este privat,toți avem cota parte 1/24...a fost o propunere a cuiva sa l dam la primărie dar există teama ca dupa aceea individul cu camioanele sa si faca si mai mult de cap daca nu mai suntem proprietari asupra drumului.. oricum multumesc mult

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti sesizari la diverse institutii DSP,ANAF,,Garda de Mediu ,le semnati mai multi cetateni,vedeti ce raspunsuri primiti si apoi contactati un avocat.Faceti cerere la primarie la biroul de cadastru sa vedeti ce regim juridic are drumul respectiv etcetc.Variante sunt numai sa va coalizati si sa cheltuiti ceva banuti ,lucruri c am greu de reslizat cunoscand simtul civic al cetateanului roman.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ...poate cineva sa mi raspunda? locuiesc pe o strada de ... CriTin CriTin Buna ...poate cineva sa mi raspunda? Locuiesc pe o strada de 300 m lungime ...partea dreapta sunt case ,partea sanga este a unui tip...toata...drumul este ... (vezi toată discuția)
Nu pot sa construiesc din cauza vecinilor costy31xxl costy31xxl In anul 2008 am cumparat o parcela de teren de 875mp. Parcela mea facea parte dintr-o parcela de 10000mp(200front la drum comunal*50latime,) care s-a ... (vezi toată discuția)
Hotarare consiliu local pentru aprobare puz cosmincotinghiu cosmincotinghiu Buna,va rog sa-mi raspundeti la o intrebare legata de o problema pe care o am cu un vecin.Sunt proprietarul unei parcelele de teren pe care am construit o ... (vezi toată discuția)