Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legal sa fie depozit de materiale de constructii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legal sa fie depozit de materiale de constructii si dezmembrari ...

Este legal sa fie depozit de materiale de constructii si dezmembrari auto pe un teren dintr o zonă rezidențială ,care are acces printr un drum privat la care toți de pe strada suntem proprietari? Un vecin si a facut depozit de materiale de constructii si dezmembrari auto pe o parcelă,tranzitand zilnic de foarte multe ori pe zi strada pe care o degradează foarte tare cu cele 3 camioane de mare tonaj si 3 vole pe care le are...de asemeni produce mult praf vara si disconfort fonic.. Cand strada este practic impracticabila,el umbla la usi la oameni sa strângă bani să o refacă cu materialele lui.Nu se poate discuta cu el ca e om din sat si zice ca e proprietatea lui si face ce vrea.. suntem mulți deranjați dar nu stim ce se poate face.. un alt vecin a vb cu primarul dar este prieten cu individul in cauza si a zis ca este parcelă lui si face ce vrea...chiar nu putem face nimic?
Faceti sesizari la diverse institutii DSP,ANAF,,Garda de Mediu ,le semnati mai multi cetateni,vedeti ce raspunsuri primiti si apoi contactati un avocat.Faceti cerere la primarie la biroul de cadastru sa vedeti ce regim juridic are drumul respectiv etcetc.Variante sunt numai sa va coalizati si sa cheltuiti ceva banuti ,lucruri c am greu de reslizat cunoscand simtul civic al cetateanului roman.
Drumul este privat,toți avem cota parte 1/24...a fost o propunere a cuiva sa l dam la primărie dar există teama ca dupa aceea individul cu camioanele sa si faca si mai mult de cap daca nu mai suntem proprietari asupra drumului.. oricum multumesc mult

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Faceti sesizari la diverse institutii DSP,ANAF,,Garda de Mediu ,le semnati mai multi cetateni,vedeti ce raspunsuri primiti si apoi contactati un avocat.Faceti cerere la primarie la biroul de cadastru sa vedeti ce regim juridic are drumul respectiv etcetc.Variante sunt numai sa va coalizati si sa cheltuiti ceva banuti ,lucruri c am greu de reslizat cunoscand simtul civic al cetateanului roman.