Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mutarea unei localitati de la o comuna la alta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mutarea unei localitati de la o comuna la alta

localitatea in care locuiesc a apartinut candva altei comune vecine.In momentul de fata,cativa cetateni s-au gandit ca ar fi mai bine daca localitatea noastra ar apartine iarasi de acea comuna din anumite motive care ar fi mai benefice pentru localitatea noastra.Foarte multi cetateni isi doresc acest lucru.As dori sa stiu daca se poate realiza acest lucru si daca da,ce demersuri ar trebui facute.Multumesc anticipat!
Referendum local. Studiati va rog, legea nr. 3/2000- privind organizarea si desfasurarea referendumului. :)

Potrivit legii nr.3/2000--privind organizarea si desfasurarea referendumului, ART14

''(1) Problemele supuse referendumului local se stabilesc de consiliile locale sau judetene, dupa caz, la propunerea primarului, respectiv a presedintelui consiliului judetean.
(2) Cetatenii sunt chemati sa se pronunte prin "DA" sau "NU" asupra problemei supuse referendumului, decizand cu majoritatea voturilor valabil exprimate la nivelul unitatii administrativ-teritoriale respective''

Inteleg,dar Consiliul local sau D-ul Primar nu o sa fie de acord cu acest referendum.Si atunci ce s-ar putea face?