Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Se dau urmatoarele: bunicii paterni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Se dau urmatoarele: bunicii paterni decedați de câțiva ...

Buna ziua
Se dau urmatoarele: bunicii pareri decedați de câțiva ani. Fara a se face sucesiune dupa decesul lor.Tata a locuit în casa părintească in ultimii 4 ani, a decedat recent.Am.dori sa deschidem procedurile de sucesiune. Bunicii au avut 3 copii: 2 unchi si tata ,toți decedați.Primul a murit bunicul,după care un unchi(divorțat dar cu 1 fiică), bunica ,după care al 2lea unchi (soția traieste copii nu au), si tata.In acest caz daca am inteles cotele de moștenire se împart la 3 .Cum e mai bine sa facem succesiunea prin notar sau in instanță? In instanta va conta daca tata a avut grija de părinți, inclusiv înmormântări, si taxele plătite sau faptul că a plătit de exemplu racordarea la apa potabilă? Mătușă din partea unchiului daca doreste poate sa renunte la partea sa de moștenire in favoarea mea si a surorii mele sau daca renunta se va împărți in 3 intre mine ,sora mea si verișoara mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Notarial ar însemna să dezbateti 5 succesiuni.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva, se renunță pur și simplu.
Dacă mătușa renunță, pe unchi îl mostenesc doar nepoata de la fratele divorțat și tatal dvs.
Dacă mătușa vrea ca partea ei sa ajungă musai la dvs, trebuie sa rămână moștenitor acceptant, după care sa va doneze cota ei.
Mama dvs trăiește?
raluk0207, utilizator
Da mama traieste insa ea va renunța la partea ei in favoare mea si a surorii mele.Tata fiind si el decedat atunci daca mătușa renunta ,adică mai bine spus acesta moștenirea dupa care poate renunta la cota ei prin donație in favoarea mea si a surorii mele? Ea nu vrea ca partea ei sa meargă si la verișoara

raluk0207 a scris:

Notarial ar însemna să dezbateti 5 succesiuni.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva, se renunță pur și simplu.
Dacă mătușa renunță, pe unchi îl mostenesc doar nepoata de la fratele divorțat și tatal dvs.
Dacă mătușa vrea ca partea ei sa ajungă musai la dvs, trebuie sa rămână moștenitor acceptant, după care sa va doneze cota ei.
Mama dvs trăiește?

Odata ce matusa ramane mostenitor, nu mai poate renunta. Va deveni proprietar pe o cota.
Mai departe, daca vrea sa v-o dea dvs si/sau surorii, trebuie sa v-o vanda sau doneze prin contract.