avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Se dau urmatoarele: bunicii paterni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Se dau urmatoarele: bunicii paterni decedați de câțiva ...

Buna ziua
Se dau urmatoarele: bunicii pareri decedați de câțiva ani. Fara a se face sucesiune dupa decesul lor.Tata a locuit în casa părintească in ultimii 4 ani, a decedat recent.Am.dori sa deschidem procedurile de sucesiune. Bunicii au avut 3 copii: 2 unchi si tata ,toți decedați.Primul a murit bunicul,după care un unchi(divorțat dar cu 1 fiică), bunica ,după care al 2lea unchi (soția traieste copii nu au), si tata.In acest caz daca am inteles cotele de moștenire se împart la 3 .Cum e mai bine sa facem succesiunea prin notar sau in instanță? In instanta va conta daca tata a avut grija de părinți, inclusiv înmormântări, si taxele plătite sau faptul că a plătit de exemplu racordarea la apa potabilă? Mătușă din partea unchiului daca doreste poate sa renunte la partea sa de moștenire in favoarea mea si a surorii mele sau daca renunta se va împărți in 3 intre mine ,sora mea si verișoara mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:03, 7 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarial ar însemna să dezbateti 5 succesiuni.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva, se renunță pur și simplu.
Dacă mătușa renunță, pe unchi îl mostenesc doar nepoata de la fratele divorțat și tatal dvs.
Dacă mătușa vrea ca partea ei sa ajungă musai la dvs, trebuie sa rămână moștenitor acceptant, după care sa va doneze cota ei.
Mama dvs trăiește?
Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2022
raluk0207, utilizator
Da mama traieste insa ea va renunța la partea ei in favoare mea si a surorii mele.Tata fiind si el decedat atunci daca mătușa renunta ,adică mai bine spus acesta moștenirea dupa care poate renunta la cota ei prin donație in favoarea mea si a surorii mele? Ea nu vrea ca partea ei sa meargă si la verișoara

raluk0207 a scris:

Notarial ar însemna să dezbateti 5 succesiuni.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva, se renunță pur și simplu.
Dacă mătușa renunță, pe unchi îl mostenesc doar nepoata de la fratele divorțat și tatal dvs.
Dacă mătușa vrea ca partea ei sa ajungă musai la dvs, trebuie sa rămână moștenitor acceptant, după care sa va doneze cota ei.
Mama dvs trăiește?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Odata ce matusa ramane mostenitor, nu mai poate renunta. Va deveni proprietar pe o cota.
Mai departe, daca vrea sa v-o dea dvs si/sau surorii, trebuie sa v-o vanda sau doneze prin contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica a murit acum 24 de ani.a avut 3 baieti. unul a decedat ... AnaMiki AnaMiki Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are ... (vezi toată discuția)
Sucesiune stefaniajohnston stefaniajohnston Buna ziua am o nelamurire daca vreti sa ma ajutati va rog ,,,avem o mostenire de la bunici ,,ei sunt decedati amindoi au 5 copii in urma cu ani de zile au ... (vezi toată discuția)
Pe titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care ... Buța Nelu Buța Nelu Pe Titlul de proprietate sunt trecuți 5 moștenitori, din care 3 decedați. Eu sunt fiul unuia dintre cei decedați și am solicitat Anexa 24 la Primărie ... (vezi toată discuția)