Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Majorarea salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Majorarea salariului

Buna seara! Majorarea salariului pentru salariatii care in data de 18.12;2021 au mai mult de 24 de luni contract individual de munca cu salariul minim se face cu data de 01.01.2022 ? Termenul de 24 de luni se calculzaza de la 01.01.2022 pentru toti salariatii avand in vedere revizuirea OUG 130/2021 cu OUG 142/2021? Multumesc pentru raspuns! Un An Nou Bun!
Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat pentru o perioadă de maxim 24 de luni, de la momentul încheierii contractului individual de muncă. După expirarea perioadei respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

Prevederile de mai sus se aplică și pentru salariatul plătit cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, care are deja încheiat un contract individual de muncă, perioada de maxim 24 de luni fiind calculată începând cu data de 1 ianuarie 2022.
Am inteles. Se poate sa imi explicati de ce in perioada 18.12-30.12 nu se aplica oug 130/2021? este posibil ca ITM sa se lege de netransmitere REVISAL cu majorarea din 18.12? Multumesc.
Aveți detalii aici:

Noua interdicție de a plăti unui angajat salariul minim mai mult de 24 de luni a fost nuanțată recent de Guvern pentru ca termenul de doi ani să se calculeze de la 1 ianuarie 2022 atât pentru contractele aflate în derulare la acel moment, cât și pentru contractele noi.

Inițial, interdicția privind ținerea unui salariat pe minimul pe economie mai mult de 24 de luni a fost introdusă în Codul muncii prin OUG 130/2021, intrată în vigoare la 18 decembrie, și făcea referire și la contractele pentru care se împlineau deja cei doi ani pe salarizare minimă, pe lângă cele noi. Aceste prevederi ridicau semne legate de constituționalitatea lor, deoarece un act normativ nu își poate produce efectele juridice asupra unei situații existente înainte de apariția lui. Totuși, această situație a fost clarificată prin OUG 142/2021, care prevede că perioada de 24 de luni începe de la data de 1 ianuarie 2022.

www.avocatnet.ro/articol_600...
Manuela Rășină, administrator