avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie ...

În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie 2022, la suma de 2.550 lei lunar, fără a include sporuri și alte adaosuri, pentru un program normal de lucru, este în regulă ca şi persoanele care beneficiază de anumite sporuri, să fie încadrate si inregistrate in revisal cu 2550?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:58, 2 Mai 2022
Salariul de incadrare trebuie sa fie de minim 2550 lei fără sporuri ...dacă acesta este sub, atunci trebuie modificat .
Deci si daca se acorda anumite sporuri, in revisal este in regula daca este 2550?
In Revisal se va inregistra ; salariul de bază lunar brut, indemnizațiile, sporurile, precum și alte adaosuri, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă sau, după caz, în contractul colectiv de muncă
Mulţumesc, deci pentru un contract cu normă întreagă, şi sporuri, minimul este 2550.
Pentru un contract cu normă întreagă şi fara sporuri, minimul este 2550.
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! as dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. ... Andreea Tricu Andreea Tricu Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. si daca bonurile de masa se impoziteaza!? (vezi toată discuția)
Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ... Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei ... (vezi toată discuția)
Modificare salariu brut conform oug 67/2022 Ale232 Ale232 Buna ziua, Cum pot modifica salariul brut din contract la 2750 conform OUG 67/2022, daca am avut o angajare in luna Iunie, insa nu am aplicat noua varianta ... (vezi toată discuția)