avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ...

Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei neimpozabili si fara contributii sociale?

Multumesc,
Oana
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:07, 26 Mai 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De la 1 iunie, angajaţii care lucrează în industria alimentară şi în agricultură vor primi un salariu minim de 3.000 de lei.

De la 1 iunie 2022, pentru suma rezultatã din majorarea salariului de bazã de la nivelul salariului de bazã minim brut pe țarã garantat în platã, respectiv 2.550 lei lunar, fãrã a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.750 lei lunar, nu se datoreazã impozit pe venit și contribuții sociale obligatorii.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! as dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. ... Andreea Tricu Andreea Tricu Buna ziua ! As dori sa stiu cat este salariul minim pe economie.. si daca bonurile de masa se impoziteaza!? (vezi toată discuția)
Modificare salariu brut conform oug 67/2022 Ale232 Ale232 Buna ziua, Cum pot modifica salariul brut din contract la 2750 conform OUG 67/2022, daca am avut o angajare in luna Iunie, insa nu am aplicat noua varianta ... (vezi toată discuția)
În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie ... Chloej Chloej În ce priveşte salariul minim brut stabilit de la 1 ianuarie 2022, la suma de 2.550 lei lunar, fără a include sporuri și alte adaosuri, pentru un program ... (vezi toată discuția)