Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru ...

Salariul minim de la 1 iunie va fi obligatoriu de 2750 lei pentru noii angajati? Sau e tot de 2550 lei cu posibilitatea cresterii nivelului cu cei 200 lei neimpozabili si fara contributii sociale?

Multumesc,
Oana
De la 1 iunie, angajaţii care lucrează în industria alimentară şi în agricultură vor primi un salariu minim de 3.000 de lei.

De la 1 iunie 2022, pentru suma rezultatã din majorarea salariului de bazã de la nivelul salariului de bazã minim brut pe țarã garantat în platã, respectiv 2.550 lei lunar, fãrã a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.750 lei lunar, nu se datoreazã impozit pe venit și contribuții sociale obligatorii.
~ Conținut șters la cerere ~