Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata Angajat SRL din procent
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata Angajat SRL din procent

Buna ziua, eram interesat daca pot angaja o persoana si sa o platesc cu un procent dintr-o anumita suma pe care o produce lunar? ( exe :
80% din incasarile din luna curenta)
Da se poate insa in contractul de munca este obligatoriu trecut salariul de incadrare cel putin salariul minim de 2550 lei la o norma intreaga de 8 ore sau proportional daca norma e mai mica.
Tot in contract se trece la Alte clauze ca salariatul va putea beneficia de premii/bonusuri in functie de realizari.
Acesta va fi trecut in REVISAL. ( salariul de incadrare de 2550 lei minim cel putin )

Dar luna de luna cand se va face statul de plata ( la alte venituri /premii / bonusuri ertc ) se va trece diferenta pana la cei 80% din incasarile lunii curente . Evident ca salariul nu va putea fi mai mic decat 2550 lei brut.
Iar daca persoana careia i-as oferi salariu ar putea lucra si 2h/zi in unele zile, tot 2550 lei brut ar trebui sa ofer?
Daca ar lucra 2h/zi si contractul lui este de 8ore/zi inseamna ca 6 ore vor fi absente si va fi platit doar aferent celor 2 ore . Salariul de incadrare este fix cf contract la 2550 lei dar pe stat de plata se va calcula proportional ( se trec orele lucrate in luna adica in loc de 160 ore cat are februarie ..se va trece 40 ore ( adica 2 ore /zi) si rezulta salariu brut 638 lei .

Trebuie facut pontajul pe fiecare zi in parte cand se face statul de plata. .
Va multumesc pentru raspuns.