Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionare actiuni
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionare actiuni

buna seara,
imi puteti spune va rog care sunt costurile pentru a cesiona 50% din actiunile unei firme pe care le detin celuilalt asociat si care este procedura?
Pentru a evita complicatiile, va sfatuiesc sa faceti un act aditional in care sa prevedeti:
1. Retragerea dion calitatea de asociat
2. Retragerea din calitatea de administrator(daca este cazul)
3. Cesionarea partilor sociale fara a mentiona pretul primit.

PS. Restul, taxele sunt notariale de autentificarea a actului aditional, ale noilor acte acte constitutive ale societatii, taxele de la ORC pentru inscriere mentiuni+publicare in M.Of.