Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua! Dupa moartea mamei au ramas 3 mostenitori pentru un apartament. Primului ii revine o jumatate din apartament, celorlati doi, copiii doamnei, cate un sfert. Cel cu jumatatea a actionat in instanta pentru iesire din indiviziune si a primit dreptul la despagubire din partea fiecaruia din copii la cate 5000 euro. Unul din cei doi nu vrea sa plateasca acesti bani pentru ca apartamentul este locuit de fratele lui el neputand beneficia in niciun fel de mostenire si fiind obligat sa si plateasca pentru ceva care nu poate folosi. Care este varianta cea mai buna pentru el? Sa faca si el iesirea din indiviziune, sau sa conteste procesul prin care a fost obligat sa plateasca 5000 euro (proces la care nu a putut participa din motive de sanatate) sau sa nu faca nimic? Apartamentul este pus in vanzare dar pana acum nu au fost cumparatori. Daca lasa lucrurile asa cum sunt, fara sa deschida proces, asteptand vanzarea apartamentului, poate fi obligat la plata celor 5000 de euro prin retinerea unei sume lunare din salariu?
Corina2323, utilizator
Ai explicat atat de rau ca foarte greu se intelege care-i situatia.
Totul depinde de cel ce trebuie sa primeasca banii si de un eventual executor judecatoresc.
Normal, fiind vorba de apartament si care este scos la vanzare, nu ar trebui instituita poprire pe venituri.
Cum sa faca copilul care nu sta in casa iesirea din indiviziune? Doar daca vrea celalalt frate sa primeasca partea lui.
Lucrurile sunt complicate.
Sa conteste procesul? Pe ce motiv?