Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Declarațiile AFM pentru recipiente puse în piață
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Declarațiile AFM pentru recipiente puse în piață

Buna ziua,

am o problema legata de declaratiile pentru AFM - eu produc cosmetice si pun in piata cantitati mici de 2-10 kg de plastice, sticla, aluminiu si hartie(in total). Firma e deschisa si are activitate din 2019 insa abia acum am reusit sa obtin semnatura electronica si sa incerc sa declar ce am de declarat si sa platesc ce am de platit.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- ce pedeapsa pot sa primesc pentru ca am intarziat atat?
- nu dau deseuri spre un OTR ci spre o firma care doar le colecteaza - asta inseamna ca nu pot declara ca le-am Transferat către OTR deci voi achita 2 lei per kg pentru toate tipurile de deseu?
- platforma vad ca imi calculeaza singura cat am de platit dar doar in luna decembrie dar mie nu imi da calculul cum ii iese ei - fac eu calculul si il completez manual la fiecare luna?
- platile se fac anual? si daca da, cum, cand, unde?

Multumesc pentru orice raspuns!
888izabela888, utilizator