Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua!Cunosc pe cineva care și a pierdut mama de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua!Cunosc pe cineva care și a pierdut mama de curând.As ...

Buna ziua!Cunosc pe cineva care și a pierdut mama de curând.As vrea să știu va rog daca poate beneficia de pensie de urmaș având în vedere că nu are nici un venit.Multumesc!!!
Nu toti care nu au venituri beneficiaza de pensie de urmas.
Copiii pot beneficia de pensie de urmaş:
- până la vârsta de 16 ani;
- până la vârsta de 26 de ani dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora;
- pe toată durata invalidității de orice grad, dacă aceasta s-a ivit până la împlinirea vârstei de 16 ani, respectiv 26 de ani.