avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Lamurire cerinta infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Lamurire cerinta infiintare PFA

Salut, poate clarifica cineva punctul 3 de pe pagina cu cerinte necesare infiintari unui PFA de pe siteul ONRC?
[ link extern ]

"Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste că nu desfăşoară activitate la sediul profesional, sedii secundare sau în afara acestora (model 1) sau care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 2)"

Mai precis ce se vrea a se preciza prin "in afara acestora" ? Se vrea a spune in exterior sau in afara de acestea?
Vreau sa imi deschid un PFA ca sa livrez printruna din companiile de livrare mancare (TAZZ sau Glovo) si nu stiu la care din variante ma incadrez. Mi-ar fii de mare ajutor daca ma puteti ajuta. Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 07:49, 17 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Te incadrezi pe modelul 2 daca vei desfasura activitate (prin "in afara acestora" ar fi la beneficiari)
daca pui pfa in stand by te incadrezi pe modelul 1, pana dai drumul la treaba.
La onrc exista un birou juridic care raspunde gratis la intrebari/probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lamuriri documentele necesare pt. infiintare pfa SILVIA LUPU SILVIA LUPU 1. Legat de Documentele care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional - Sunt proprietar (impreuna cu sotul meu) al imobilului , mai este ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa Strechie Strechie Buna ziua! As vrea sa imi deschid un PFA care sa aiba ca si obiecte de desfacere imbracaminte second-hand.Va rog sa ma informati ce acte imi trebuie si care ar ... (vezi toată discuția)
Autorizare s.r.l. la registrul comertului bea_foris bea_foris Buna ziua, o societate si-a schimbat sediul, ca urmare a trebuit sa depune Declaratia pentru autorizarea activitatilor la noul sediu. Noul sediu este in alt ... (vezi toată discuția)