Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Lamurire cerinta infiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Lamurire cerinta infiintare PFA

Salut, poate clarifica cineva punctul 3 de pe pagina cu cerinte necesare infiintari unui PFA de pe siteul ONRC?
[ link extern ]

"Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste că nu desfăşoară activitate la sediul profesional, sedii secundare sau în afara acestora (model 1) sau care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 2)"

Mai precis ce se vrea a se preciza prin "in afara acestora" ? Se vrea a spune in exterior sau in afara de acestea?
Vreau sa imi deschid un PFA ca sa livrez printruna din companiile de livrare mancare (TAZZ sau Glovo) si nu stiu la care din variante ma incadrez. Mi-ar fii de mare ajutor daca ma puteti ajuta. Multumesc!
george-neagu, moderator
Te incadrezi pe modelul 2 daca vei desfasura activitate (prin "in afara acestora" ar fi la beneficiari)
daca pui pfa in stand by te incadrezi pe modelul 1, pana dai drumul la treaba.
La onrc exista un birou juridic care raspunde gratis la intrebari/probleme.