Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA norma de venit cu inceput de activitate in cursul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA norma de venit cu inceput de activitate in cursul anului

La calcularea contributiilor pentru CAS si CASS, in vederea depasirii plafonului de salarii minime, se compara norma ponderata/ajustata cu plafonul de 12 salarii minime ajustat la numarul de luni de activitate?
Nu. Se recalculeaza perioada de activitate doar la calculul impozitului pe venit. Pentru contributiile sociale comparati doar cu valoarea plafonului de 12 salarii minime.
Deci pentru CAS si CASS nu se pondereaza nici numarul de salarii minime nici norma la perioada de activitate?
Nu.