avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, Buna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, Buna ziua! ...

Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei,
Buna ziua!
Daca in timpul c.c.c, lucrez la vârsta de 1 an și 10 luni mai beneficiez de stimulentul de inserție ??
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: ..sorin, , utilizator 10:48, 13 Aprilie 2021
Persoanele care obțin venituri supuse impozitului cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, beneficiaza de stimulent de inserție.

Astfel, precizati:
- data cand copilul implineste 2 ani
- data cand ati revenit la munca
Am pus o întrebare eronata, mă iertați, am vrut sa întreb dacă în perioada ccc in primul an obțin venituri nete mai puțin de de 5 ori cuantumul indemnizației ex 800 lei net an mai pot beneficia de stimulentul de inserție, 650 lei, cat e la ora actuala, mai exact veniturile realizate în timpul ccc anulează stimulentul de inserție ?? Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Persoanele care obțin venituri supuse impozitului cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, beneficiaza de stimulent de inserție.

Astfel, precizati:
- data cand copilul implineste 2 ani
- data cand ati revenit la munca

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.

Revin cu o alta întrebare
Cei de la plati au zis că:

Daca in perioada ccc realizați venituri conform art. 16, alin (3), lit c) din OUG 111/2010 actualizata NU SE MAI POATE BENEFICIA DE STIMULENT DE INSERTIE. Mai jos aveți poza cu art. 12, alin (6) din HG 52/2011 actualizata (normele de aplicare a OUG 111/2010).

A adevărat, se pierde stimulentul ?

..sorin, a scris:

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.



Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si ... ..sorin, ..sorin, Concediu crestere copil, sunt in ccc anul trecut am lucrat si am obtinut 6200 net ( 2021) anul asta 2022 mai pot obtine venituri nete de 6250 daca sunt in ccc?? (vezi toată discuția)
Contract care sa nu mi afecteze concediul maternal ramonaf ramonaf sunt in concediu maternal, am primit acum o oferta de munca pe o perioada determinata pe care nu as vrea sa o ratez. cum as putea lucra legal dar sa nu mi ... (vezi toată discuția)
Pot lucra si sa obtin indemnizatia pt ccc in acelasi timp? bdk bdk Sotia mea nu a lucrat suficient pentru a cumula cele 12 luni necesare intrarii in concediul pt cresterea copilului. Intrebarea mea este daca eu as putea in ... (vezi toată discuția)