Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, Buna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei, Buna ziua! ...

Stimulent de inserție 1 an și 10 luni, 650 lei,
Buna ziua!
Daca in timpul c.c.c, lucrez la vârsta de 1 an și 10 luni mai beneficiez de stimulentul de inserție ??
Mulțumesc.
Persoanele care obțin venituri supuse impozitului cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, beneficiaza de stimulent de inserție.

Astfel, precizati:
- data cand copilul implineste 2 ani
- data cand ati revenit la munca
Am pus o întrebare eronata, mă iertați, am vrut sa întreb dacă în perioada ccc in primul an obțin venituri nete mai puțin de de 5 ori cuantumul indemnizației ex 800 lei net an mai pot beneficia de stimulentul de inserție, 650 lei, cat e la ora actuala, mai exact veniturile realizate în timpul ccc anulează stimulentul de inserție ?? Mulțumesc.

Cornel Vasile a scris:

Persoanele care obțin venituri supuse impozitului cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, beneficiaza de stimulent de inserție.

Astfel, precizati:
- data cand copilul implineste 2 ani
- data cand ati revenit la munca

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.

Revin cu o alta întrebare
Cei de la plati au zis că:

Daca in perioada ccc realizați venituri conform art. 16, alin (3), lit c) din OUG 111/2010 actualizata NU SE MAI POATE BENEFICIA DE STIMULENT DE INSERTIE. Mai jos aveți poza cu art. 12, alin (6) din HG 52/2011 actualizata (normele de aplicare a OUG 111/2010).

A adevărat, se pierde stimulentul ?

..sorin, a scris:

Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

1. Plata indemnizatiei nu se suspenda.

2. Plata stimulentului nu se suspenda/ nu inceteaza.