avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bilant 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bilant 2009

Va rog sa-mi spuneți și mie ce precizări avem pentru închiderea anului 2009 aferente bilanțului sumele din ct. 542 se mai duc în ct. 461? si altele dacă sunt. Mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Florin Marius Savu , Consultant fiscal 10:53, 8 Februarie 2010
dar nu prin precizarile de la bilant se recomanda acea nota contabila , ci prin normele la legea contabilitatii ( atit 1752 cit si acum prin 3055)
E si firesc sa fie asa : ct 542 in bilant apare alaturi de casa si disponibil, iar in realitate suma de bani nedecontata nu mai e in activele circulante , in disponibil bunaoara , ci este la un tert - debitor

In 461 ducem doar sumele nedecontate care au depasit termenul scadent, avansurile din ultimele zile ale lui decembrie 2009 (deplasari) si care se justifica in primele zile ale lui ianuarie 2010, nu le mai trecem prin 461.
(2) În contul de debitori diversi se evidentiază si sumele reprezentând avansuri de trezorerie, nedecontate până la data bilantului (articol contabil 461 «Debitori diversi» = 542 «Avansuri de trezorerie»
-----------------
pct 171 alin 2 omef 1752
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal
@mari.a

Tratamentul acelorasi sume trebuie sa fie unitar, indiferent de orizontul de asteptare.
Deci faceti aceasta inregistrare pentru tot soldul ct.542.
In ianuarie puteti sa faceti diferentierea :
542 = 461 pt.ceea ce urmeaza a fi decontat, indiferent de scadenta
si diferenta - ramane in soldul ct.461 pt.sumele IMPUTATE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Soldul lui 542 o suma f mare din 2019 Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua, Am preluat o firma si am vazut ca are in soldul lui 542 o suma f mare din 2019. Pot sa i fac decont de cheltuieli si sa-i sting soldul acum la ... (vezi toată discuția)
Cont 542 bilant ioanaep ioanaep Buna ziua, intrebarea mea este daca diurnele inregistrate in 542 si ne acordate pana la data bilantului se inregistreaza in 461 sau 4281.... multumesc f ... (vezi toată discuția)
Contul 542 negut_dorina negut_dorina La 31.12.2011 am sold debitor la 542 de 35000 ron Suma tb transferata cumva in 461?va multumesc (vezi toată discuția)