Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Autorizatie Renovare apartament in bloc din 1987
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Autorizatie Renovare apartament in bloc din 1987

Buna ziua.
Renovez un apartament intr-un bloc din '87. Renovarea presupune printre altele schimbarea instalatiei electrice. Pentru asta au fost taiate santuri in pereti si in sapa(sapa a fost turnata acum 5 ani cand s-a renovat apartamentul de fostrul proprietar). Santurile din tavan au fost refolosite, deci o sa trebuaisca doar acoperite dupa schimbarea firelor. Pentru ca vecinii de langa mine sunt destul de dificili, am avut ceva discutii cu ei si am ajuns sa fiu amenintat ca pot chema politia pentru ca nu am autorizatii pentru modificarile din apartament. Modificari structurale nu se fac, singurele modificari sunt taiarea santurilor. Anterior s-au facut anumite modificari de fostul proprietar: s-a facut bucatarie open kitchen, s-a daramat o camara, modificari cuprinse deja in releveul apartamentului asupra caruia nu o sa intervin cu nimic. Imi puteti spune va rog daca din punct de vedere legal pot avea probleme?
Deasemenea, proprietarul dinaintea celui de la care am cumparat eu, impreuna cu vecinii de sub si de deasupra, si-au mutat usa de la intrare cu cativa metrii in interiorul scarii blocului astfel holul de la intrarea in apartament este cumva spatiul comun blocului. Aceasta modificarea a fost facut acum mai bine de 5 ani cu acordul locatarilor/administratiei(nu stiu exact cat) si modificarea care este cuprinsa si in relevelul apartamentului. Referitor la acest aspect, pot avea ceva probleme din punct de vedere legal? Sau imi poate fi modificat apartamentul din cauza asta? Multumesc anticipat!
Vladanton, utilizator
Pentru modificarea usii de la intrare este nevoie de proiect si autorizatie de ctie. Poate fi afectata siguranta circulatiei pe scara blocului si structura de rezistenta a blocului.
Pentru celelalte lucrari daca exista releveu si sunt cuprinse in cartea funciara nu este necesara autorizatie de ctie.
Vecinii pot fi nemultumiti de zgomot si vibratii motiv pentru care lucratorii trebuie sa respecte prevederile Legii nr. 61/ 1991 republicata, art.2 pct.25-27. Gasiti legea aici: [ link extern ]
Prin contractul incheiat cu costructorul trebuie stabilit un termen limita pentru lucrari. Termenul se comunica la asociatia de proprietari.
Buna ziua. Modificarea usii nu aduce niciun impediment sigurantei circulatiei pe scara blocului fiind vorba de cel mai indeparat apartament fata de casa scarilor. Practic, pe portiunea de scara folosita exclusiv pentru accesul in apartament s-a pus un perete de BCA si o usa, aceasta modificare fiind cuprinsa in releveu. Nu ma pricep, dar daca sa fie modificat releveul, nu trebuia sa existe si o autorizatie pentru aceasta modificare? Poza o regasiti incarcata aici:
[ link extern ]
si este vorba despre camera 8 marcata pe releveu.

- editat pentru a face link-ul funcțional -
Manuela Rășină, administrator
Atat timp cat nu interveniti asupra structurii de rezistenta ,nu dezafectati tamplarie,usi,pereti de rezistenta ,nu aveti de ce sa va faceti probleme in raport de autoritati
Fata de vecni...este problema delicata deoarece vecinii nu putem sa ii alegem,pot fi in etate,cu afectiuni,cu diferite pretentii mai mult sau mai putin reale
Verificati rsponsabil daca interventiile constatate sunt consemnate in cartea tehnica a imobilului
Linkul nu se deschide
ynocentta, utilizator
toate modificarile sunt deja trecute in releveu din 2015, eu achizitonand imobilul anul acesta. Am mai incarcat poza o data. Este vorba despre camera marcata cu nr 8 pe releveu. acolo s-a adaugat o usa, altfel usa pentru intrarea in apartament era unde este camera 4. Daca este modificarea cuprinsa in releveu mai am nevoie de altceva? [ link extern ]
Pentru a preintampina situati neplacute=reclamatii,verificari,solicitati oficial presedintelui de asociatie sa va comunice consemnarile din cartea tehnica a condominiului referitoare a interventiile la apartament